A KSH csütörtökön kiadott jelentése szerint januárban az építőipari termelés 29,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, ami tavaly július óta a legnagyobb növekedés. Az épületek építése 28,2, az egyéb építményeké 32,2 százalékkal nőtt.
Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke az MTI-nek elmondta, az építőipar nem csupán éves szinten, hanem hónapról hónapra is egyre jobban teljesít, ezért a szakszövetség várakozásai szerint a szektor idei teljesítménye 15 százalékkal biztosan meghaladja a 2018-ban elért szintet.
Hozzátette, mivel a rendelésállomány szintje sem mutat csökkenést, ezért az ÉVOSZ arra számít, hogy az építőipar 2020 végéig lendületben marad.
Az ágazat januári 29,1 százalékos növekedésében az építőipari cégek hatékonyságának javulása is fontos szerepet játszott – tette hozzá.
Horváth András, a Takarékbank elemzője kommentárjában közölte, az építőipar a tavalyi robusztus teljesítménye után idén is kiugró lendülettel indította az évet. Az elemző szerint a szektor teljesítménye 2019-ben vélhetően több mint 20 százalékkal nő majd az egy évvel korábbihoz képest.
Az építőipart idén az újlakás átadási hullám húzza majd, az elemző legalább 25 ezer lakás átadására számít. Jelentős lesz a fővárosi irodapiac bővülése is, Budapesten 700 ezer négyzetméternyi irodaterület kivitelezése zajlik.
Hozzátette, a szakképzett munkaerő hiánya továbbra is jelentős probléma az iparágon belül, annak ellenére is, hogy az építőipar foglalkoztatotti létszáma történelmi csúcson áll. Mindez azzal magyarázható, hogy a szektorba érkezett munkavállalók jelentős része képzetlen, ez pedig tovább nehezíti a kivitelezések teljesítését.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzőjének kommentárja szerint komoly bővüléssel kezdte a 2019-es évet a magyar építőipar, a jelenlegi kilátások alapján a szektor idei teljesítménye valamivel több mint 10 százalékkal haladhatja meg a 2018-as eredményt.
A januári adatok meghaladják a tavalyi egész évre vonatkozó eredményeket, 2018-ban ugyanis az egyéb építményeknél 31,4, az épületeknél 16,0 százalékos volt az emelkedés – közölte az elemző.