Egy legújabb keletű kezdeményezés nem egyszerűen könnyűszerkezetes házban gondolkodik, de az építőanyagok alapvető méreteit is figyelembe veszi a tervezésnél,
így azokból sokkal kevesebb felesleg keletkezik,
miközben az épület gyorsabban elkészül, hiszen nem kell mindent méretre vágni az egymáshoz illesztésnél.
3D nyomtatott házak
Épületek 3D nyomtatása még új módszer, de már Magyarországon is találni céget, aki foglalkozik ilyen épületek kivitelezésével. A 3D nyomtatók régóta alkalmasak lettek volna a feladatra, a hagyományos beton szilárdsági tényezői azonban pár évvel ezelőttig nem tették lehetővé, hogy ilyen épület születhessen. Az áttörést a geopolimer beton feltalálása jelentette, amelynek gyártása ipari méretben csupán 2012-ben kezdődött és összetétele az ókori beton vizsgálatának eredményeként, annak továbbfejlesztésével született. Különlegessége, hogy a kiindulási anyagok és az előállítási paraméterek függvényében egészen extrém tulajdonságokkal is felruházható (akár elviselhet bizonyos mértékű hajlítást, esetleg hihetetlenül könnyű lehet).
A 3D nyomtatónak két alaptípusa van: az egyik egy háromtengelyű kereten mozgó nyomtatófej (ebben ismerhetünk rá minden eddigi térbeli nyomtatóra), aminek hátránya, hogy bizonyos méretnél nagyobb épület nem készíthető vele (általában tízméteres oldalú kocka a határ). A másik módszer szerint
egy kerekeken guruló robot nyomtatja a falakat,
amelynek térbeli korlátja minimális (persze magassági korlátot jelent a kar, amellyel a betont adagolja), ugyanakkor előrelátó tervezést igényel, mert egy kisebb helyiségekből nehézséget okozhat, hogy a kijuttatása. Egy robot átlagosan napi 150 m2 falfelületet képes elkészíteni 5 mm-es pontossággal, vagyis egy hagyományos családi ház pár nap alatt elkészíthető. A nyomtatott házszerkezetek amellett, hogy a passzívházakra vonatkozó előírásokat is teljesítik, statikailag túlteljesítik a födémbeton teherbírását, de rendkívül magas a földrengés elleni védelmük is.
A kiváló hőszigetelés mellett tehát e technológia jelentős tűzállóságot, a szendvicspanelnél hiányolt nagy hőtároló tömeget és rendkívül gyors kivitelezési időt kínál. Ma pedig már biológiailag lebomló anyagból is nyomtathatunk, de a csak részben újrahasznosított geocementtel való nyomtatás is 90%-kal képes csökkenteni a hagyományos építőanyagok előállításához szükséges CO2-kibocsátást.
Mobilházak
Végül egy speciális épülettípusról kell szót ejtenünk. A mobilházak nem lakókocsik, a szó klasszikus értelmében vett házak, amelyek szerkezete azonban önhordó, valamint a KRESZ által előírt paraméterekbe foglalható, így szabadon szállítható közúton. Így adódik, hogy egy mobilház 255 centiméteres maximális szélességű és az engedélyezett legnagyobb magasságú (négy méter), valamint az utánfutókra engedélyezett maximális hosszúságú apróház.
Minden ilyen ház egy utánfutón áll, amelyről az leemelhető.
A házak alapja jellemzően acél létraalváz, amin acél vázszerkezet alkotja a falakat és a födémet. A falak és födémek szórt purhab vagy kőzetgyapot, esetleg eps szigetelésűek és többrétegű nyílászárókkal, akár terasszal szolgálják a használójuk kényelmét. Egy ilyen ház kétségtelen előnye, hogy bármikor lakóházként engedélyezhető, igény esetén mégis arrébb vihető (ilyenkor persze elveszíti az engedélyeit, az új helyén ismét házzá kell minősíteni), egy lakókocsinál pedig lényegesen nagyobb kényelmet nyújt.