A NASA bejelentette, hogy saját fejlesztésű AEGIS mesterségesintelligencia-szoftverrel a 2012 óta a vörös bolygón ténykedő Curiosity marsjáró mostantól emberi beavatkozás nélkül, maga dönti el, milyen célpontra lézerezzen, milyet fotózzon. Magától választhatja ki a tudományos szempontból érdekes kőzeteket, sziklákat, térségeket.
A jármű eddig is értékes munkát végzett, bizonyítékokat talált, hogy régen édesvizű tavak és folyók létezhettek a Marson. A szoftver azonban meghibásodott, és a javítás mellett frissíteni is kellett.
„Az autonómia különösen akkor hasznos, ha a járművel kapcsolatban álló tudományos kutatócsoportot nehéz vagy lehetetlen elérnie” – nyilatkozta Tara Estlin, NASA-kutató.
A szoftvert 2004-től az Opportunity marsjáró használta, de az MI még nem volt annyira fejlett, mint most. A frissített AEGIS már az utakon a navigációs kamerával felvett képek gépi elemzését is lehetővé teszi. Különféle kritériumok (méret, forma, fényerő stb.) alapján határozza meg, hogy a jármű lézerét és távcsöves kameráját is használja. Ezekkel bizonyítja be, hogy valami érdekes, vagy sem.
Az MI rendszer a marsjáró az eddig 1400-nál több célpontot átvizsgált ChemCam műszerét is vezérli munka közben, például célzás előtt finomhangolja a lézert. A ChemCam (aminek része a lézer és a távcsöves kamera is) teszi lehetővé, hogy a kutatók megállapítsák a kőzetek vegyi összetételét.