Sós, folyékony vizet találtak a Marson. De mikor megyünk már megnézni?

2015. október 02. 08:57

A héten mutatták be Ridley Scott Andy Weir A marsi című regényéből adaptált Mentőexpedíció című filmjét, mely minden eddiginél reálisabbnak mutatja be a Mars kolonizálásnak lehetőségét.

2015. október 02. 08:57
Zsótér Indi Dániel

Oké, oké, de akkor mikor megyünk most már igazán, de tényleg a Marsra?

A Mars azért tűnik racionális választásnak egy esetleges világégés utáni menekülés esetén:
  • mert közel van – a Mars a Földhöz legközelebb eső kőzetbolygó, 249 228 730 km távolságra van tőlünk és 180 napos utazással el is érhető, persze ha tartjuk magunkat a 26 havonta javasolt indulási ablakokhoz, amikor a két bolygó a legközelebb van egymáshoz

  • mert jó az idő – az átlaghőmérséklet ugyan -63 Celsius fok, viszont a legmelegebb időszakaiban a 20°C-t is elérheti a hőmérséklet, az mondjuk kevésbé biztató, hogy a leghidegebb időszakban -140° szokott lenni

  • mert egyáltalán van légköre – ami viszont nagyon ritka, ráadásul a légkör 95%-a szén-dioxid, és a gravitáció is harmad akkora mint a földi, de legalább van

Jelenleg nincs kilátásban olyan konkrét Mars-expedíció, amely embert vinne és főleg hozna vissza a bolygóról, mindenesetre teszteket már végeznek ezzel kapcsolatban. Bár a világon számtalan űrkutatással foglalkozó szervezet keresi ennek lehetőségeit, a legutolsó konkrét tervnek hangzó holland Mars One programot is sokan támadták átgondolatlansággal. Pedig még a 2000-es évek elején 2015-2020-ra jósolta mindenki az első emberi küldetéseket. Ez persze még nem jelenti azt, hogy a következő 5 évben ne tehetne valaki egy váratlan bejelentést, addig azonban van néhány probléma, amit meg kellene oldani.

A legracionálisabb ötlet furcsamód a sokat támadott Mars One program kapcsán ötlött fel. Előre kell küldeni egy olyan előőrsöt, amely valószínűleg soha nem térhet vissza, de előkészíti a terepet egy nagyjából néhány évtizedes »marsfoglalásra«. A Mars One programba 200 ezer ember jelentkezett eddig, de még így sem biztos, hogy meg fogják találni azt a négyet, akik minden kívánalomnak megfelelnek.

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Morgen
2017. január 17. 11:00
A liberalizmusnál is nagyobb őrület ez a Marsra menési vágyálom. A sok állat tőkés hülyíti a közönséget, leplezve a tollasodást. Vagy az van, hogy már régen leszálltak a Marsra és nagy áldozatok árán dolgoznak az élhető körülmények megteremtésén, vagy az van, hogy a világ pénzemberei még egy nagyot óhajtanak kaszálni az ájult "hívőkön". Egy biztos: A sötét középkor még nem múlt el.
illiberator
2015. október 03. 00:41
"A Mars racionális választásnak tűnik egy esetleges földi világégés utáni menekülés esetén" A Föld még a legelképesztőbb világégés után is ezerszer élhetőbb hely mint a Mars, mert: 1) Van rajta éltető levegő (Marson a légnyomás a földi 1/100-da, ráadásul csupa széndioxid.) 2) A Földön az ember által megszokott mértékű gravitáció van (a Marson csak a földi egyharmada - ez pedig elég problémás) 3) A földnek van mágneses tere, ami a felszíntől távol tartja a gyilkos kozmikus sugárzást, napszelet (Marsnak nincs) A vízről, hidegről még szó sem esett.
KannibálTatárÚr
2015. október 03. 00:38
A Mars légköre szinte tiszta CO2. Mégis hideg van rajta. A legjobb üvegházhatással sem lehet 100 %-nál többet elérni. A Föld albedója 39 %, tehát a ráeső sugárzás 61 %-át visszatartja. A Marsra eső sugárzás csak 44 %-a a földinek. 17 % hiányzik még úgy is, ha nem ver vissza semmit a ráeső sugárzásból. Márpedig - tengerek nélkül - biztos, hogy nagyobb lesz az albedója, mint a Földé.
tron
2015. október 02. 22:12
Terraformálni, létrehozni jó kis üvegházhatást, aztán majd felmelegszik. Víz van dögivel, szerintem megoldható lesz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!