Amerikai regény a magyar zsidóságról

2010. május 27. 15:37

A láthatatlan híd című új regény jelent meg az Egyesült Államokban a magyar zsidóság második világháborús történetéről, melyet a Los Angeles Times elismerő szavakkal illetett.

2010. május 27. 15:37

Julie Orringer első regénye három fivér történetén keresztül meséli el a magyar zsidók sorsát. A szerző hét éve mutatkozott be a Hogyan lélegezzünk víz alatt című, sok elismerést kapott novelláskötettel. „A regény egy csodálatra méltóan nagyra törő történelmi írás, amelyben nagy érzelmek - szerelem, családi kötődések és a legmélyebb hűség - szerepelnek a holokauszt elképzelhetetlen kegyetlenségével a háttérben” - írta a Los Angeles Times.

A szerző leírja, hogy a magyar zsidók többsége a leginkább asszimilálódott a térségben, sokan közülük vezető pozíciókat foglaltak el a művészetekben, a tudományos és kereskedelmi életben, és kiemelkedő módon szolgáltak az első világháborúban. És bár a második világháború előrehaladtával a fizikai erőszak egyre gyakoribb és brutálisabb lett a zsidók ellen, csak a háború vége felé kezdődött meg deportálásuk a haláltáborokba, amikor a németek megszállták az országot. A magyarországi zsidó közösség, amely azelőtt 800 ezer főt számlált, negyedére apadt.

A neves amerikai lap kritikája szerint a szerző nemcsak főhősei, a három zsidó testvér szenvedéseit mutatja be rendkívül megindító módon, hanem kiválóan felidézi a háborús Budapest légkörét is. „Bárki, aki már beszélgetett olyanokkal, akik túlélték a holokausztot, vagy olvasta visszaemlékezéseiket, tudja, milyen pontosan megragadta az író a véletlen szerepét abban, hogy valaki életben maradt vagy áldozatul esett. Elegánsan megírt, kiváló első regény” - olvasható a kritikában.

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gyuszika
2010. május 27. 21:42
Valóban unalmas már, hogy aki Oscar - díjat akar kapni egy filmért vagy szeretné, hogy regényét " elismerjék " a holokausztról készít filmet vagy ír ezekről. Lehetne írni az amerikai őslakosokról, akik szinte teljesen ki lettek irtva a kontinens meghódításakor, hogyan tették , rabszolgává az afrikai őslakosokat. De ne menjünk messzire. A recski és sok más munkatáborban meghalt szerencsétlen emberekről, akinek csak annyi bűne volt, hogy nem értett egyet a kommunista tömeggyilkos Sztálin, követője Rákosi diktatúrájával, vagy a kádári éra kivégzettjeiről. Biztos megtörtént, de másokat is írtottak tömegével. Ezért unalmas, hogy csak ők szenvedtek.
Nyünyüke
2010. május 27. 19:39
Ez egy hír?! Szinte minden héten jelenik meg valami világhírű, szívhez szóló, regény vagy film ami a holokausztról szól. Szerintem csak röhejessé teszik a mindig meglepett, meghatott kritikusok írásai azoknak az embereknek a szenvedését akik valóban áldozatai voltak ennek az időnek (szerencsére nem voltak annyira sokan).
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!