Portugália nem volt erre felkészülve – így élte meg egy fiatal lány az egész napos áramszünetet

Az emberek félelemben, rettegve várták, mi fog történni.

Rendre hatalmas káoszt okoz a modern társadalomban egy hosszabb kimaradás a villamosenergia-szolgáltatásban. Az áramszünetre fel lehet készülni, ám még így is bizonytalanságban tartja a lakosságot.
Ahogy arról beszámoltunk, a teljes világot sokkolta a nagy dél-európai áramkimaradás, amely április végén több mint 50 millió emberrel babrált ki. A súlyos áramszünet megbénította Spanyolország és Portugália több térségét, köztük a fővárosokat, Madridot és Lisszabont is. Több régióban rendkívüli állapotot hirdettek, Andorrában, Franciaországban, de még Belgiumban és Németországban is okozott fennakadást a jelentős probléma. Az áramszünet miatt leállt szolgáltatások következtében rengeteg utast kellett kimenekíteni a metróállomásokról, leálltak a telefonvonalak, nem működtek a közlekedési lámpák, a repülőterek és még a madridi nyílt teniszbajnokság mérkőzéseit is félbe kellett szakítani.
Ami igazán sokkoló volt, hogy a spanyol villamosenergia-hálózat üzemeltetője, a Red Eléctrica csak bő 24 óra alatt tudta helyreállítani az ország áramellátásának körülbelül 92 százalékát. Ezt azonban nem látták előre, ezért katasztrófafilmekben látott jelenetek borzolták a kedélyeket az Ibériai-félszigeten. Az emberek félelemben, rettegve várták, mi fog történni, leginkább a bizonytalanság nyomasztotta őket.
Ezt is ajánljuk a témában
Az emberek félelemben, rettegve várták, mi fog történni.
Lapunknak nyilatkozott egy Coimbrában élő fiatal lány, aki arról számolt be, hogy egy idő után elindult a rohamos pánikvásárlás a boltokban, mert információ híján a lakosság nem tudta, hogy mennyi időt kell átvészelnie. Szó szerint sötétben tapogatóztak.
„Nem sok információnk volt, mert a rádió sem működött. Délután sikerült beszélnem egy emberrel, aki tudta hallgatni a rádiót, amiben azt mondták, 10-16 órán át fog tartani az áramszünet. Mások arról beszéltek, hogy akár három nap is lehet. Egymásnak teljesen ellentmondó híreket hallottunk” – emlékezett vissza Ines.
Egészen hihetetlen, milyen következményekkel kell szembenéznie korunk társadalmának egy hasonló probléma esetén, gyakorlatilag megáll az élet, ha nincs elérhető villamosenergia.
Ahogy külön cikkben is foglalkoztunk vele, egy totális és tartós áramszünet Európában – amit gyakran „blackoutnak” vagy „grid down” forgatókönyvnek is neveznek – rendkívül súlyos és összetett következményekkel járna.
Ezt is ajánljuk a témában
A délnyugat-európai nagy áramszünet sokunkat elgondolkodtathatott, mi lenne, ha Európában egy teljes és tartós áramszünet következne be? Tanulságos és riasztó forgatókönyv következik!
A modern társadalmak szinte minden eleme az elektromos áramra épül – kommunikáció, közlekedés, vízellátás, élelmiszer-ellátás, egészségügy vagy a bankrendszer.
Ahogy a kontinens minden részén, úgy természetesen Magyarországon is rendkívüli helyzetet teremt egy huzamosabb leállás, még akkor is, ha jó előre tervezett, karbantartás vagy fejlesztés miatti áramkimaradásról van szó.
Mint arról beszámoltunk, májusban hosszas áramszünetekre kell felkészülni Komárom-Esztergom vármegyében, miután az E.On, helyi áramszolgáltató tervezett karbantartást és ellenőrzést végez, ezért több település és több ezer ember marad áram nélkül – ezeket az időszakokat egyébként rendszeresen közlik honlapjukon, illetve SMS-ben, e-mailben is a szolgáltatók. Tájékoztatnak, hogy mindenki fel tudjon készülni
Ezt is ajánljuk a témában
Több ezren maradnak áram nélkül.
A mostani tájékoztatás szerint az áramkimaradás érinteni fogja többek között Komáromot, Tatabányát, Oroszlányt, Tatát, Süttőt, Neszmélyt, Esztergomot, de áram nélkül marad egy időre Dorog, Dunaalmás, Gyermely, Kecskéd, Lábatlan és Nagyigmánd is.
Visszatérve a dél-európai áramsokkra: sokáig csak találgattak a szakértők, mi okozta a leállást, de mostanra körvonalazódott a probléma. Egyelőre úgy tűnik, egy többtényezős összeomlás lehet a háttérben. Spanyolország áramellátásának mintegy 55 százaléka napenergia-forrásokból származott, amikor rövid időn belül 15 gigawattnyi áramtermelés lekapcsolódott a hálózatról, az széles körű leállást váltott ki az Ibériai-félsziget energiarendszereiben.
Több európai szakértő szerint Spanyolországban úgy tűnik, nincs elegendő stabil energia – könnyen elérhető, megbízható energiaellátás olyan forrásokból, mint a fosszilis tüzelőanyagok vagy az atomenergia, amelyet csökkenteni vagy növelni lehet.
A frekvenciát, az elektromos áram sebességét ugyanis stabilan kell tartani ahhoz, hogy a hálózat működjön, ennek hiányában hasonló esetek bármikor előfordulhatnak.
Ezt is ajánljuk a témában
A miniszterelnök nyugalomra intett mindenkit.
A villamosenergia-rendszer szempontjából a legjelentősebb kockázatot Magyarországon is a szélsőséges időjárási helyzetek – szélviharok, zivatarláncok, ónos eső, extrém magas hőmérséklet –, másrészt a termelés és fogyasztás egyensúlyának váratlan és gyors megbomlása, harmadrészt pedig (akár összefüggésben az előzőekkel) a hálózati infrastruktúra túlterhelődése, sérülése jelentik – írta a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (MAVIR) arra a kérdésünkre, hogy hazánkban is előfordulhat-e az Ibériai-félszigetet érintő példátlan áramkimaradás. A mindennapok tehát egyre nagyobb felkészülést igényelnek, mert a kontinensen a civilizációs komfortérzettel egyre szorosabb az áramellátás összefonódása.
Ezt is ajánljuk a témában
„Szélesebb európai problémáról van szó” – közölte az E-redes spanyolországi áramszolgáltató cég.
Fotó: Miguel Riopa/AFP