Ebbe beleremegett a világ: megérkezett Kína első igazi fenyegető üzenete, amiből még Trumpnak is értenie kell

„Ez a lépés nyomatékos figyelmeztetésül szolgál a külső beavatkozó erők számára” – mondta a kínai védelmi minisztérium szóvivője.

Tajvan védelmi minisztériuma szerint az elmúlt 24 órában 19 kínai hadihajót észleltek a sziget körül
Kína nagyszabású hadgyakorlatba kezdett Tajvan körül, amit a Népi Felszabadító Hadsereg keleti hadszíntéri parancsnoksága „komoly figyelmeztetésnek és erőteljes elrettentésnek” nevezett a tajvani függetlenséggel szemben.
A haditengerészeti, légierő-, rakéta- és szárazföldi erőket is bevonó műveletek hátterében az áll, hogy Tajvan újonnan hivatalba lépett elnöke, Lai Ching-te a múlt hónapban
külső ellenséges hatalomnak” nevezte Pekinget.
A kínai hadsereg emellett propagandavideókat is közzétett – az egyik animációban Lai-t egy parazitákat szaporító bogárként ábrázolják, mely „romlásba taszítja Tajvan szigetét” – számolt be az Euronews.
Tajvan védelmi minisztériuma szerint az elmúlt 24 órában 19 kínai hadihajót észleltek a sziget körül, emellett napok óta nyomon követik a Shandong repülőgép-hordozó mozgását, amely behatolt a tajvani azonosítási övezetbe.
„Ezek a lépések világosan tükrözik, hogy Kína miként rombolja a térség békéjét és stabilitását” – fogalmazott Wellington Koo tajvani védelmi miniszter, hozzátéve, hogy egy központi válságcsoportot is felállítottak a helyzet folyamatos megfigyelésére. Kína partőrsége közben szintén bejelentette, hogy „jogérvényesítő járőrt” tart a térségben.
A mostani manőverek mindössze két héttel követik a márciusi nagyszabású kínai gyakorlatot, amely során drónok és hadihajók tömegeit irányították Tajvan felé.
Peking szinte napi szinten küld hadihajókat és harci repülőgépeket a sziget közelébe, ezzel próbálva kimeríteni Tajvan védelmét és megtörni a lakosság morálját.
Tajvan viszont kitart a gyakorlatban független, demokratikus berendezkedése mellett, miközben új amerikai fegyvereket rendel és megerősíti saját védelmi iparát.
Tajvan és Kína 76 évvel ezelőtt szakadt el egymástól a polgárháború következtében, ám az utóbbi években felerősödtek a feszültségek, és megszűnt a két kormány közötti hivatalos kommunikáció.
Ezt is ajánljuk a témában
„Ez a lépés nyomatékos figyelmeztetésül szolgál a külső beavatkozó erők számára” – mondta a kínai védelmi minisztérium szóvivője.
Nyitókép: TAIWAN DEFENCE MINISTRY / AFP