Immár a világ legnépesebb országa, amely jól felfogott érdekei mentén manőverezik a világrendváltozás viharában. Riportunk a magát ősi nevén egyre gyakrabban Bharatnak hívó Indiából.
A 22 milliós Delhi felett még nem olyan kék az ég, mint Peking felett. A nap erős sugarait a szmog szűri, nem is kicsit, a városon kívül téglaégetők százainak kéményei eregetik a füstöt. Pöfögve rajzanak a riksák a rozzant régi buszok között. A Lodi kert egy kis mennyország a hatalmas város közepén, a Delhi Szultanátus idejéből származó, fél évezredes sírok körüli park úgy nyüzsög az élettől, ahogy csak a trópusok tudnak. Madárcsicsergés, majmok kiáltásai, az ember egy-egy pillanatra a dzsungelben érezheti magát. Nem sokkal odébb az ősi belvárosa szintén nyüzsög. Láthatóbb a szegénység, mint Kínában, és nagyobb is. De a külvárosokban már épülnek a sok száz méteres felhőkarcolók, magasvasút száguld, és a repülőtér is világszínvonalú.
Delhi, pontosabban a részét képező Újdelhi ma a világ egyik erőközpontja. Ha van ország, amely évtizedes távlatban ugyan, de felkapaszkodhat az USA és Kína szintjére, akkor az India. Nem szabad rá legyinteni, mert mindene megvan hozzá: a méret, az ambíció és a mai viszonyok között szerencsésnek mondható geopolitikai helyzet. A világ immár legnépesebb országa potenciális szuperhatalom. Nominálisan ma az ötödik legnagyobb gazdaság az Egyesült Államok, Kína, Németország és Japán mögött – és egykori gyarmatosítója, az Egyesült Királyság előtt. Vásárlóerőparitáson a harmadik Kína és az USA mögött, a negyedik Oroszország előtt.
Delhi nyüzsög, mint mindig Fotó: Shutterstock
Indiában van egy több száz milliós, gyorsan gazdagodó középosztály,
a felsőbb szegmensekben európai vagy éppen amerikai vásárlóerővel. Egyre több helyen lehet indiai turistákkal találkozni: akik ma még Kazahsztánba, Egyiptomba vagy Grúziába utaznak, hamarosan jöhetnek akár Magyarországra is. A turisták költését tekintve India a világ hetedik legfontosabb országa lett: nem mindegy, térségünkben ki nyit feléjük elsőként.
Ott vannak persze az elképesztően szegény gettók, sokszor a hatalmas felhőkarcolók és luxushotelek árnyékában. lndia összességében még messze van akár a közepes fejlettségtől is, de ez nem pusztán hátrány, hanem lehetőség is.
Nagy számok törvényei
Évek óta az indiai bruttó hazai össztermék növekszik a leggyorsabban a világ nagy gazdaságai között, a 2025 tavaszán záruló pénzügyi évben várhatóan 6,5 százalékos lesz a növekmény. Ráadásul ez a leglassabb növekedési ütem azóta, hogy a koronavírus-járvány recessziót hozott. Az indiai gazdaság ugyan 1990 óta nem nőtt a kínai mértékben, de vásárlóerő-paritáson ma már eléri a globális GDP 8,2 százalékát, azaz a harmincöt évvel ezelőtti 3,47 százalékos részesedése több mint a duplájára nőtt. Eközben a mai EU-tagállamok szelete 25 százalékosról 14,4 százalékosra csökkent. A következő évtizedek sikersztorija Kína lassulásával India lehet. Ha egy nominálisan is 4300 milliárd, vásárlóerő-paritáson pedig 17 300 milliárd dolláros gazdaság évente 6-7 százalékkal nő, az bizony globálisan is számottevő tényező. Összehasonlításul: a Dél másik nagy gazdasága, a brazil nominálisan az indiai fele, vásárlóerő-paritáson pedig csak valamivel több mint a negyede. De Brazília növekedése sokkal lassabb, most 2,2 százalékos, és az utóbbi másfél évtized átlagában sem éri el az indiai felét.
Az ország hatalmasat lépett előre a gazdaság számos területén. Narendra Modi miniszterelnök elindította az 5 T programot, amelynek egyik pontja a technológiai ugrást célozza. Ehhez megteremtették a feltételeket is. 2014-ben a felsőoktatásba felvételizők 320 intézmény közül választhattak, tavaly már 1113-ban tanulhattak tovább. Az indiai információtechnológiai piac 250 milliárd dolláros, a négyötödét az export teszi ki, ezzel az ország a legnagyobb exportőr az IT-szolgáltatások terén. Persze fennáll a veszélye annak, hogy az alacsonyabb szintű programozás terén a mesterséges intelligencia hamarosan kiszorítja az embert – és ez fontos téma Indiában, ezért igyekeznek betörni a magasabb hozzáadott értékű területekre. A Tata Consultancy Servicest kevesen ismerik, pedig a világ ötven országában jelen van, Magyarországon is. India még nem a Meta, a Google vagy az Alibaba világa, de egy lassan másfél milliárdos piac, a növekedési potenciál óriási. Az ország a „világ háttérirodája” lett, és bár a „világ műhelye” címre Kína tényleg rászolgált, azért India hagyományos ipara is jelentős. Kiemelkedő például a gyógyszergyártás, amely a kilencedik legnagyobb a világon, de egyes területeken, mint a generikus gyógyszerek és vakcinák, az első.
Az ország hatalmas hadsereget épít, Újdelhi olyan, mint egy katonai tábor: mindenhol bázisok, parancsnokságok vannak, az ország flottája pedig erősebb, mint a brit vagy a francia, a németről nem is beszélve. Az indiai űripar sok tekintetben negyedik az amerikai, az orosz és a kínai mögött.
India geopolitikai értelemben az egyensúlyozás jelképe lehetne. A Kínával fennálló feszültségek régiek, és fenn is maradnak, mert egy ország sem felejti el a területi veszteséget, és a gyarmati határ ügyében nehéz megoldani a vitákat. De nagyszabású katonai konfliktus nem valószínű a két hatalom között. A másik szomszéd, Pakisztán már sokkal problémásabb: a kasmíri területi kérdés belátható időn belül feloldhatatlan. Újdelhinek stratégiai kapcsolatai vannak Oroszországgal, amelyeket nem ad fel a nyugatiakért, de azért ott van az India mellett Japánt, Ausztráliát és az USA-t magába foglaló négyoldalú biztonsági fórum is, amelynek nem túl rejtett Kína-ellenes éle van.
Narendra Modi új korszakot nyitott Fotó: AFP/Ishara S. Kodikara
Az ország a nagy erőterek között fejlődik: jöhet neki az olcsó orosz olaj és a nyugati technológia is. Hogy mennyire érdekli az indiaiakat a „szabályokon alapuló világrend”? Nos, erre a kérdésre nevetnek, és azt mondják: a Nyugatot sem érdekelte Kasmír kérdése. Az USA évtizedeken át Pakisztánt támogatta, pedig az Indiával ellentétben nem volt demokrácia. Sok indiai úgy véli, hogy a területi integritás tisztelete addig tart, amíg nyugati érdeket szolgál. Nekik nem fontosabb Ukrajna, mint Kasmír ügye. Subrahmanyam Jaishankar indiai külügyminiszter az Újdelhiben évente megrendezett Raisina Dialogue konferencián, a térség legnagyobb geopolitikai rendezvényén határozottan kijelentette: „A szabályok alkotóinak és a szabályok elszenvedőinek kicsit más a perspektívája.”
Érthető ez a megközelítés. A mai Indiát hosszú ideig a britek uralták, az ő szabályaik szerint rendezték be, és ennek élménye ma is meghatározó – korántsem pozitív összefüggésben. A hatalmas ország sorsa nyolcszáz évig újra és újra a külső hódítás volt. Az iszlám behatolás hullámai után nemcsak a Brit Birodalom, Franciaország és Portugália gyarmatosított, de kevésbé sikeresen Svédország, Dánia, Hollandia, sőt még Ausztria is. A Nikobár-szigeteken a Joseph und Teresia nevű hajó legénysége alapított egy kis gyarmatot, voltak köztük magyarok is. A kísérlet gyorsan elhalt, így Mária Terézia nem lett gyarmatbirodalom-alapító. Nem jó emlékek ezek a mai Indiában. Narendra Modi miniszterelnöksége alatt felerősödött a gyarmati érából származó földrajzi nevek lecserélése helyiekre, sőt egyre többet használják az ország tradicionális saját nevét, a Bharatot. Nem zárható ki, hogy egy nap az európai gyarmatosításra emlékeztető India helyett csak a Bharat marad.
Mumbai ma – töretlen a gyarapodás Fotó: AFP/Alex Robinson/Robert Harding Premium
Európában meg kellene érteni, hogy India, Kína vagy Indonézia nem felejti a megaláztatás évszázadát, évszázadait – és a sor még hosszú. A Délnek a mai rend nem egy „szabályokon alapuló világrend”, hanem egy „nyugati szabályok mindenkinek” rend. A Nyugat sem egységes a nyugati értékeknek titulált ideák elfogadásában, a Kelet és a Dél egy része pedig új típusú ideológiai gyarmatosításnak tartja az erőltetésüket.
India nyíltan kimondja, hogy a szabályok meghozói közé akar tartozni,
ENSZ BT-tagként, egy nap pedig majd szuperhatalomként. Semmilyen nyugati kioktatást nem fogad el. Magabiztos, erősödik, ez minden megnyilvánulásában érezhető.
Az országot 2014-től irányító Narendra Modi új szintre helyezte Indiát. Újdelhi gyarmati időszakból származó kormányzati negyede, a Raisina-domb hamarosan olyan ismert lehet a világban, mint a Fehér Ház, a Kreml vagy a Tiananmen tér. Indiára figyelni kell, új korszakába pedig érdemes bekapcsolódni.
Az amerikai gazdaság helyzetével kapcsolatban Trump kifejtette, hogy átmeneti időszak zajlik, aminek része a vámok bevezetése, és amelyek célja, hogy növeljék az ország bevételeit.
Magyarországnak ebben az évben is jelentős összegek járnak, de jó részüket visszatartja az unió. A kormányzatnak viszont van fegyvere arra, hogy megszerezze őket.
„A Bizottság eltökélt az orosz–ukrán háború folytatásában, Amerika és Magyarország azonban határozottan békét, tűzszünetet akar, és azt, hogy a régió jól jöjjön ki a válságból” – értékelte Gladden Pappin az amerikai-magyar kapcsolatokat.
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 8 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bozso-az-ordog-es-annak-ugyvedje-69
2025. április 19. 10:05
A Tata Consultancy Services-ről, annak Chennai-i részlegéről sokat tudnék mesélni --- jó és rossz történeteket egyaránt.
Amúgy India/Bharat IT-ipara tényleg hatalmas --- a TCS mellett ott a Wipro, Infosys, Cognizant stb. Mindegyik többszázezer főt foglalkoztat!
Bharata. Érdekes fintora a történelemnek, hogy hangkiesés és a magasváltás ejtése szerint ez bharata - brat - braet - brit.
No de, Bharata a következő félévszázadban visszakerül a régi geogazdasági helyére, ahogy Kína is visszakerült. És Kínához nagyon hasonló utat járhat be, és a szegénység is ugyanúgy eltűnik.
Vagyis bekopogtat a világhatalmak klubjába, ami jobb, mintha berúgná az ajtót teljes súllyal.
A magyaroknak van keresnivalója Indiában. A leggazdagabb rádzsput befektetők a hun származásukat ápolják.
Ki gondolná, de a tamil és magyar szóazonosság, hasonlóság száma is feltűnő a véletlenhez képest.
Van itt még egy dolog, hogy majd nyilvánosságra kerül, hogy Gautama Szidhárta buddhává vált szaka herceg használati tárgyai közül kerültek tárgyak Magyarországra a hunok bejövetelekor. Akkor majd más érdekesség is felerősíti ezt a kapcsolatot.