Megölték Iszmáíl Hanijet, a Hamász politikai vezetőjét Teheránban
Hanije néhány órával azután halt meg, hogy egy izraeli vadászgép Libanonban, Bejrút szívében megölte a Hezbollah műveleti központjának vezetőjét.
Horváth József szerint az a kérdés, a külföldi szponzorok látnak-e még arra reális esélyt, hogy érdemes a fegyveres testületbe fektetniük.
Nyitókép: MAJDI FATHI / NurPhoto /AFP
Mint arról a Mandineren is beszámoltunk: pattanásig feszült a helyzet a Közel-Keleten. E téma kapcsán Horváth József biztonságpolitikai szakértő volt a Hír TV Napi aktuális vendége.
A szakember a Hamász vonatkozásában arról beszélt, úgy tűnik, mintha valamiféle belviszály uralkodott volna el a fegyveres testületben, miután megölték Iszmáíl Hanijet, a Hamász politikai vezetőjét Teheránban. „Ha belharc tör ki egy ilyen mereven hierarchizált kvázi hadseregen belül, az már mindenképpen a bomlás jele. Hogy ennek mi lesz a következménye, az nehéz kérdés, hiszen nem látjuk, milyen ember- és fegyvertartalékokkal rendelkezik a Hamász. Kérdés, hogy a külföldi szponzorok látnak-e még arra reális esélyt, hogy érdemes beléjük fektetni” – fogalmazott.
Horváth József emlékeztetett:
jelentős külföldi támogatás érkezett ugyanis a Hamászhoz az elmúlt tíz év során.
A fegyveres csoport új vezetője kapcsán elárulta, az ő személye azért egy nagyon fontos építőkocka a Hamászon belül, mert a fegyveres részleg (tehát nem a politikai rész) csúcsán volt. „Azzal, hogy most már a politikai rész vezetője is lett, megszűnt a kettős vezetés. Talán abban reménykednek, hogyha a fegyveres és politikai részleget egységesen irányítják, akkor akár túl is élhetik az izraeli támadássorozatot” – jegyezte meg, majd hozzátette: szerinte ugyanakkor ez egy naiv elképzelés.
Ezt is ajánljuk a témában
Hanije néhány órával azután halt meg, hogy egy izraeli vadászgép Libanonban, Bejrút szívében megölte a Hezbollah műveleti központjának vezetőjét.
Horváth József szerint, ami Teheránban történt, az mind az iráni biztonsági szerveknek és titkosszolgálatoknak, mind pedig a Hamász biztonsági részlegének egy nagyon komoly fiaskó. Ugyanis kiderült, hogy Teheránban a Forradalmi Gárdán belül a Moszadnak emberei vannak, és – mint fogalmaz –
ezeket nem egy hét alatt szervezték be; hosszú idő óta ott voltak ezek az alvó ügynökök, csak most döntött úgy Izrael, hogy eljött a pillanat, hogy ki lehet iktatni Hanijet”.
A szakértő szerint Izrael várhatóan hajtóvadászatot indít majd a Hamász új vezetője ellen, a kérdés csak az, hogy egy hét vagy egy év lesz-e, mire sikeresen likvidálják.
Horváth József úgy véli, Izrael feszülten várja, mi lesz majd az az ellencsapás, amivel Irán megbosszulja ezt a fiaskót. A szakértő szerint azonban az nem biztos, hogy egy elsöprő támadást indítanak majd – több ezer rakétával és drónnal, mint legutóbb –,
sokkal inkább elképzelhető, hogy egy proxytámadást indítanak a rendelkezésükre álló fegyveres milíciákkal –
például a Hezbollah és egyéb szervezetek segítségével az Izraelt körülvevő félholdban.
Horváth József arra a kérdésre, hogy az új Hamász vezetőnek lehet-e bármiféle szerepe egy esetleges tűzszüneti tárgyalás kapcsán, leszögezte: neki ebben nincs szerepe, hiszen Irán diktál.
Azt, hogy az új Hamász-vezér mit fog lépni, csakis az iráni szponzorok és tanácsadók fogják megmondani.
A Hamász nem önálló szervezet, hiszen mindent Irántól szereznek be” – szögezte le.
Ezt is ajánljuk a témában
Forrósodik a hangulat a Közel-Keleten, miután Teheránban megölték a Hamasz politikai vezetőjét.
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
Több tucat légicsapást hajtott végre az izraeli légierő Szíriában, köztük a fővárosban, Damaszkuszban is.
Szerinte Izrael ellen koncepciós per folyik.
Egy kérdés marad: hogyan bírja ki a világ Bidenék világháborús terveit, amíg Trump átveszi a Fehér Házat?