Putyin szerint mindenki téved: nem volt itt semmiféle interkontinentális ballisztikus rakéta
„Az agresszív akciók eszkalációja esetén szintén határozott és tükörválaszt fogunk adni” – üzente az orosz elnök.
Legismertebb vezetőjüket veszítették el Putyin ellenfelei Oroszországban.
Az orosz ellenzék helyzetéről és lehetőségeiről írt cikket a Politico. A lap szerzője, Jamie Dettmer szerint Alekszej Navalnij aktivista börtönbéli halálával az orosz ellenzék is meghalt gyakorlatilag.
Dettmer úgy látja, Navalnij feláldozta önmagát.
Úgy tért vissza Oroszországba, hogy tudta, végzetes lehet a döntése.
„De ezt teszik a valódi vezérek. Példaképként járnak elöl, készek arra is, hogy feladják magukat – ha ez kell ahhoz, hogy akcióba lendüljenek az emberek” – írja a Politico szerzője.
Navalnij követői azt remélhették, hogy valamikor visszatér majd „Putyin gulágjairól”, és eléri Oroszország szakítását a saját sötét múltjától. De a börtönben meghalt, és így a szerző szerint az a kérdés: reagálnak-e az oroszok erre,
folytatják-e a küzdelmet, amit Navalnij elkezdett?
És a nyugati hatalmak lépnek-e valamit?
A Politico szerzője szerint az előjelek nem túl jók ebből a szempontból: csak szétszórt tüntetések voltak Oroszország különböző pontjain, de ezek is összesen négyszáz ember rendőrségi előállításában végződtek.
A cikkszerző úgy látja, az orosz ellenzéki vezetők az általános félelemmel magyarázzák majd ezt, mivel a Kreml lecsap a másként gondolkodókra és cselekvőkre, már bezáratta a független sajtót és cenzúrázza a meglévő nyilvános felületeket. Emellett pedig az elmúlt években 700 ezer orosz emigrált hazájából a háború és a putyini rendszer elől menekülve, ami csökkenti az ellenzék hazai támogatottságát is.
A Politico szerzője szerint a szomorú tény az, hogy
nincsen komoly, szervezett, tömeges ellenzéki mozgalom Putyinnal szemben Oroszországban.
És tény az is, hogy a legtöbb orosz támogatja Putyin rendszerét, mindazokat az orosz birodalmi nézeteket, amiket a cárok és a szovjetek is terjesztettek, és amiket Putyinék az elmúlt két évtizedben újraélesztettek.
A cikk emlékeztet: egy 2021-es orosz közvélemény-kutatás szerint az oroszok 19 százaléka támogatta Navalnij korrupcióellenes küzdelmét, míg az oroszok 56 százaléka negatívan nyilatkozott róla.
A cikkszerző szerint az oroszok nagy része Putyinnak akar hinni „félelemből, lustaságból vagy meggyőződésből”.
A nyugati hatalmak most dörgedelmes nyilatkozatokat tesznek, miszerint Putyin felelős Navalnij haláláért – de kérdés, ezen túlmenően mit tesznek a gyakorlatban? A lap emlékeztet, hogy mind az Egyesült Államokban, mind Európában viták vannak Ukrajna további támogatásáról is, és Navalnij halála eddig nem változtatott a kialakult konfliktuspontokon.
A Politico szerzője attól tart, hogy nem Navalnij lesz az utolsó halott orosz ellenzéki: emlékeztet Vlagyimir Kara-Marza újságíró, történész és ellenzéki aktivista helyzetére, aki orosz börtönben ül, egyre romló egészséggel.
Nyitóképen: MTI/EPA/Babuskinszkij kerületi bíróság