Össztűz alatt Németország: nemcsak a kormány omlott össze, de az energiaválság is berobbant
A Scholz-kormány bukása csak nyitánya annak a válságfolyamatnak, amelybe Berlin az elmúlt évekbe kormányozta magát az elhibázott energiapolitikájával.
Elegük van a kormányzati vitákból, akár a kereszténydemokratákkal is szövetkeznének.
Megalakulása óta sok vita zajlik a német baloldali-liberális koalíción belül. Az ideologikus Zöldek folyamatosan ütköznek a pragmatikus liberálisokkal, míg az egykori nagy néppárt szocdemek Olaf Scholz kancellárral az élükön vitatkoznak saját magukkal.
A Zöldeknek mostanra kissé elegük lett a koalíción belüli vitákból.
„A türelemnek kezd kicsit vége lenni”
– hangzott el a Zöldek lipcsei ülésezésén. A Zöldek védekezni képes demokráciát és szociális igazságosságot akarnak, és az a céljuk, hogy „a társadalom közepéből tartsák össze a demokráciát”.
A Welt értékelése szerint ugyanakkor a kormánykoalícióban éppen a Zöldek azok, akik különutasok, nem pedig az összetartást erősítők. És egyébként is
nehéz összeegyeztetni a középutasságot a Zöldek hagyományos politikáival.
A Zöldek ugyanakkor a szocdemekkel és a liberálisokkal szemben nem nagyon veszítettek szavazót, most is a németek 13-14 százaléka voksolna rájuk, mint a legutóbbi választáson.
A Welt szerint az egymással zsörtölődő német koalíciós pártok most kifelé egységet próbálnak mutatni, de belül egyre jobban távolodnak álláspontjaik. A Zöldek továbbra is többet költenének a költségvetésben, míg a liberális pénzügyminiszter, Christian Lindner hallani sem akar erről.
A lap úgy tudja,
a Zöldek most az ellenzékbe szorult kereszténydemokratáknál próbálkoznak szövetségeseket találni,
tartományi miniszterelnököktől egészen a pártelnökig, Friedrich Merzig. Ha a koalíciós társakat nem sikerül meggyőzni költségvetési kiadási terveikről, a CDU-val is megpróbálhatnak közös álláspontokat kialakítani.
Nyitóképen: Olaf Scholz kancellár, mögötte Robert Habeck zöld gazdasági miniszter (fotó: AFP)