Szerinte ez valójában a kommunisták trükkje volt.
„Egyszerűbb tárgyalni a kis, nagyon kevés embert képviselő csoportokkal, amelyek nyilván huzakodni, acsarkodni fognak egymással, egymásra, mintsem egy nagyon erős mozgalommal” – véli Miszlivetz.
Egy másik, 1997-es interjúban – amely a kötetben szintén megtalálható – úgy fogalmazott: „zavart, hogy a politikai identitások nem stimmelnek, és az újonnan verbuválódott politikai elit jó része véletlenszerűen ragadja ki maga számára a kisgazda, a nemzeti konzervatív, a liberális, a szocdem szeletet a nagyon gyorsan felosztott nagy politikai tortából.
Megjelent egy tárgyi tudást gyakran nélkülöző, felkészületlen, önjelölt új politikai elit, hamis identitással.”
Egy két évvel későbbi beszélgetésben már – ettől a folyamattól nem függetlenül – úgy elemzi a magyar politikát: „a politikusok és a társadalom közötti kapcsolat nem igazán civil, nem elégséges a párbeszéd. Egy civil társadalommal szemben sokszor nem civil politikusok állnak, hanem autokrata, arrogáns emberek, és emiatt a két csoport között vákuum alakult ki, nem pedig harmonikus együttműködés. Ennek az lehet a következménye, hogy megszűnik a bizalom, és nem hisznek a politikai elitben, de magukban sem: abban, hogy civilként beleszólhatnak az ország ügyeibe.”
Magyarország nyugatra tart
A határokon átívelő, Ausztria és a Balkán felé is kinyúló Pannónia nagy hívének, Miszlivetz Ferencnek ezernyi gondolata volt Magyarország nyugati integrációjáról az ezredforduló körül, mikor felforrósodtak ezek az ügyek.
„Nincsen semmi okunk arra, hogy ne változtassunk eddigi magatartásunkon: nem kell ugyanúgy Brüsszelre néznünk, ahogy eddig Moszkvára tekintettünk. Az más kérdés, hogy politikai elitünk így szocializálódott, nem lehet tőle mást elvárni” – korholja a szociológus az euroatlanti integrációnkat letárgyaló horni kurzust.
„Ugyanazok az elvtársak, akik azt mondták, hogy »a KGST-nek és a Varsói Szerződésnek nincs alternatívája«, most azt mondják, hogy a NATO-val meg az IMF-fel szemben nincs alternatíva. Én egyáltalán nem azt mondom, hogy nem kellenek nekünk ezek a kapcsolatok, csak amellett próbálok érvelni, hogy tárgyalni, alkudni kell a végsőkig a legjobb pozíciókért. Itt nem voltak értő, mély viták, a kormány nem vállalta” – véli a szerző.
A szociológus úgy látja, hogy ezek és a sikeres tárgyalások elmaradása rányomta a bélyegét arra a politikára is, amit aztán Magyarország a nyugati szövetségi rendszeren belülre kerülve folytatott. „Tanácstalanságot, ötlettelenséget, kreativitáshiányt láttam, és mindenekelőtt a Kelet-Közép-Európában nagyon jellemző modellkövetési kényszert. Az volt a mondás, hogy nem kell sokat okoskodni, végre szabad az út, amit előttünk már kitapostak, nem nekünk kell feltalálni a spanyolviaszt” – emlékszik vissza euroatlanti integrációnk kezdeti időszakára.