Lengyelország leeresztette az új Vasfüggönyt: példátlan méretű erődrendszer emelkedik a határon
A miniszterelnök is megszólalt.
Az exit poll szerint Lengyelország nagyon hasonlóan szavazott, mint négy éve.
Kövesse velünk a választás eredményeit, kattintson Facebook- vagy YouTube videónkra!
21 óra óta az Ipsos intézet exit polljából dolgozik a lengyel és az európai nyilvánosság. Amíg a választási bizottság el nem kezdi csepegtetni az eredményeket, semmilyen más kiindulási pontunk nincs a pártok támogatottságát és mandátumszámait illetően. Az Ipsos exit pollja ugyanakkor tartalmaz területi adatokat is – most ezekre vetünk egy pillantást.
A vajdaságokra lebontott eredménytérkép az Ipsos felmérése szerint szinte teljesen fedésben van a négy évvel ezelőttivel: ugyanazokat a vajdaságokat nyerte meg a PiS és a KO, mint 2019-ben.
Egy kivétel van csak, Alsó-Szilézia vajdaság – ez a korábban PiS-es vajdaság fordult a KO javára, így most már a teljes sziléziai térség a KO-é.
Tendencia, hogy Kelet-Lengyelországban a PiS nagyobb arányban nyerte meg a vajdaságokat, mint a KO, amely sehol nem szerzett abszolút többséget. A legnagyobb PiS-győzelmek Kárpátalja, Szentkereszt és Lublin vajdaságokban, Lengyelország délkeleti részén születtek 52,7, 51,7 és 50,5 százalékkal, itt a KO 20 százalékot vagy még annál is kevesebbet kapott, s jellemzően a jobboldali Konföderáció is megelőzte ott az Új Baloldalt.
A KO legnagyobb győzelmeit az északnyugat-lengyelországi tengerparton alatta. Nyugat-Pomeránia vajdaságban 43,1 százalékot szerzett a KO, a PiS 29,9 százalékot; a szomszédos Pomerániában pedig 42,6 százalékot, 24,6 százalékos PiS-eredmény mellett – legalábbis az exit poll adatai szerint.
A Varsót is magában foglaló Mazóviát szűken nyerte a 35,1 százalékot szerző PiS, sarkában pedig 34,2 százalékkal liheg a KO. Lengyelország második legfontosabb nagyvárosa, Krakkó vajdaságában, azaz Kis-Lengyelországban 41 százalékkal a PiS nyert, a KO 25,3 százalékot szerzett.
Nyitókép: MTI/EPA-PAP/Leszek Szymanski
Kapcsolódó cikkek a Lengyel választás aktában.
Donald Tusk közölte, a többi ellenzéki párt vezetői megbízták őt „a kormányalakítás nehéz feladatával”.
A pártvezér rámutatott a lengyel közélet külső erőktől való kitettségére. Németország mellett most Oroszország neve is felmerült.
Az amerikai újságíró állítja, ezzel erősödnek a demokráciapárti nyugati hatalmak.