Chris Rufo, a neves amerikai konzervatív aktivista és kommentátor hosszú, riportot, elemzést írt a nyugati jobboldaliak Magyarország-felfedezéséről és hazánkban szerzett saját tapasztalatairól a Compact magazinban.
Vajont mit látnak Magyarországban a konzervatívok? – teszi fel kérdését cikke címében Chris Rufo. Az amerikai konzervatív véleményvezér, aki a woke tendenciák elleni fellépésével szerzett hírnevet, a nemzetközi konzervatív körök és a magyar jobboldali kormány egymásra találásáról fejti ki nézeteit a cikkben.
Rufo szerint „Magyarország az egyik legvitatottabb kis nemzet a Földön”.
Míg a nemzetközi sajtó riadóztat a demokrácia haláláról, az európai illiberalizmus felemelkedéséről és az autoriter jövő felvillanásáról beszélve, Orbánt pedig egy xenofób, fasiszta szörnyként festve le; addig a jobboldali értelmiség egy része pajzsra emeli Magyarországot, a jobboldali kormány politikáit, a szuverenitás, a családok, a civil társadalom és a nemzeti identitás védelmét méltatva.
Rufo úgy látja:
Magyarországon belül sokkal normálisabb a légkör, mint amit ezek a viták sugallnak.
Az emberek napközben dolgoznak, a politikai pártok vitáznak, mindenki az infláció miatt aggódik. Bármi is Orbán nemzetközi hírneve, a legtöbb magyar támogatja őt és a Fideszt, más magyarok meg nem – de nem akkora elszántsággal, mint az amerikai újságírók vagy a nemzetközi nem-kormányzati NGO szervezetek.
A Compact szerzője Budapesttől Miskolcig járt sokfelé az országban, beszélt diplomatákkal, újságírókkal, tudósokkal, hivatalnokokkal, diákokkal és hétköznapi polgárokkal egyaránt, hogy komplexebb képet kaphasson hazánk politikájáról.
Rufót leginkább az érdekelte, hogy három évtizeddel a szovjet kommunizmus összeomlása után Magyarország miként próbálja újraépíteni kultúráját és intézményeit, az iskoláktól az egyetemeken át a médiáig. Ebben nem a maximális laissez-faire elvét követik, hanem az erőteljes állami politikáét, ami konzervatív célok elérését célozza.
Az amerikai szerző szerint mindezen törekvések közepén Orbán Viktor áll, akinek szívósságát és alkalmasságát az ellenségei is elismerik.
„Kevesen tudták így kicselezni az ellenfeleiket és kevesen tudtak így ellenállni a brüsszeli konszenzusnak.”
Rufo leszögezi: Magyarország egy kicsi és homogén nemzet, aminek a politikáit nem lehet közvetlenül átemelni egy olyan nagy és multikulturális társadalomba, mint az amerikai. Mégis vannak leckék itt az amerikai konzervatívok számára. A magyar vezetők Rufo szernt komoly emberek, akik ugyanazokkal az erőkkel harcolnak, mint a nyugati konzervatívok: a nemzeti kultúra elkopásával, a baloldali intézményekkel, a szexuális másság elutasításával. „Lehet, hogy nem nyerik meg a harcot, de a történetüket érdemes elmesélni.”