Összeállt Putyin terve, mit tenne Ukrajnával: Magyarország is területet kapna
Ukrajna középső területe maradhatna Ukrajna, ha Putyin végrehajtja tervét.
Az atrocitások nagy része a szélsőségesek ellen indított egyik hadművelet során történt.
A mali hadsereg és vélhetően a Wagner orosz katonai magáncéghez köthető zsoldosok számos emberrablást, fosztogatást és gyilkosságot követtek el az afrikai országban a Human Rights Watch (HRW) emberi jogi szervezet hétfői beszámolója szerint.
Tavaly december óta több tucat civilt öltek meg vagy raboltak el Mali középső részén, és a halottak között egy hatéves gyerek is van – hangsúlyozta a szervezet.
A HRW egyúttal olyan videofelvételeket is közzétett, amelyeken szerinte
mali katonák és velük szövetséges zsoldosok embereket bántalmaznak
Az atrocitások nagy része a szélsőségesek ellen indított egyik hadművelet során történt Mopti és Segou térségében, a meggyilkoltak és elraboltak zömében a fulani népcsoport tagjaiból kerültek ki – áll a jelentésben.
Mali 2012 óta folytat harcot az ország területén aktív iszlamista szélsőségesek ellen. Egy évre rá a dzsihadistákat – akkor még francia katonák segítségével – sikeresen kiűzték Mali északi részéből, de később újra erőre kaptak, és támadásokat hajtottak végre a hadsereg és szövetségesei ellen.
A 2021-ben hatalomra került mali junta és Moszkva többször hangoztatta, hogy az afrikai országban nincsenek orosz zsoldosok, csupán orosz katonai szakértők, akik a katonák kiképzését segítik.
Franciaország 2022 februárjában, kilenc év után vonta ki csapatait Maliból azt követően, Párizs és a junta kapcsolatai megromlottak.
Emellett június végén az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) bejelentette: kivonja békefenntartó erőit Maliból.
(MTI)
***
Nyitókép illusztráció. Fotó: FADEL SENNA / AFP