Budapesten járt Hermann Binkert (1964), a német INSA közvélemény-kutató cég alapító-igazgatója. A korábban a CDU politikusaként is tevékenykedő, később saját cégével a legismertebb német kutatóintézetek közé emelkedő Binkertet a német politika alakulásáról, a baloldali-liberális berlini kormány tevékenységéről, az AfD és a CDU támogatottságáról, valamint a németek Magyarország-képéről is kérdeztük.
Interjú: Böhm Márton (Magyar-Német Intézet az Európai Együttműködésért, MCC)
***
Az ukrajnai háború, a fűtési reformtörvény, költségvetési tervek, migrációs csúcsok, bajor és hesseni választások között civakodik és vívódik a német baloldali-liberális „közlekedésilámpa” kormánykoalíció. Hogyan néz ki most, 2023 nyarán a német politika?
Németország egy megosztott ország. A megosztottság számomra nem csak azt jelenti, ha 50-50 százalék között oszlik meg egy döntés támogatottsága, hanem azt is, ha van egy nagy, 35-40 százalékos kisebbség, amely eltérő véleményt képvisel. Mert azt is komolyan kell venni. Ha ezeket a fenti témákat megnézem, mondhatom, hogy
az Ukrajnának történő fegyverszállítások ügyében vannak eltérések a német közvéleményben,
Kelet- és Nyugat-Németország, valamint a pártok támogatói között is. Nem arról van szó, hogy egész Németország egy emberként követeli az Ukrajnának szánt még több támogatást és katonai segítséget. Bajorország és Hessen is izgalmas tartományi választások lesznek. Nem szabad elfeledni, hogy a legutóbbi hesseni választások után lépett vissza Angela Merkel a CDU pártelnökségétől, és izgalmas lesz látni, hogy fennmarad-e az ott kormányzó CDU-Zöldek koalíció. Fennáll az esélye, hogy nem tud tisztán többséget szerezni a kereszténydemokrata-zöld koalíció. Ez több mindent megváltoztatna.
Ön a neves INSA közvélemény-kutatási intézet alapító-igazgatója, amely heti választási előrejelzéseiről ismert. Hogyan látja szakértőként a német lakosság jelenlegi hangulatát, hogyan tükröződik az a közvélemény-kutatásokban?
Ha a mostani adatokat összevetjük az egy évvel ezelőttiekkel, megállapíthatjuk, hogy a Zöldek eredményei jelentősen romlottak. Elveszítették tizenkét hónap alatt a támogatók egyharmadát. Ezzel egy időben az Alternatíva Németországért (AfD) párt megduplázta a támogatottságát. Ez egy egyértelmű változás.
Az AfD-t jelenleg a szocdemek és a Zöldek előtt mérjük,
négy és fél százalékponttal vannak a CDU mögött. A német politika tájképe jelentősen megváltozott. Az idei nyári közhangulatot nem lehet összehasonlítani az egy évvel korábbival.