„Megnézzük, mi történt január 6-án, és azon tűnődünk, hogy bízhatunk-e abban, hogy valami hasonló nem fog megismétlődni, és ezzel összeomlik a politikai rendszer. Nézzük az ország megosztottságát, és azon elmélkedünk, bízhatunk-e abban, hogy az Egyesült Államok nem fogja megduplázni protekcionista, »Amerika az első« programját” – mondta egy magas rangú európai diplomata a CNN-nek. „Egyszerűen nem engedhetjük meg magunknak, hogy
túlságosan függjünk egy olyan szövetségestől, akiben nem bízhatunk, hogy stabil lesz”
– tette hozzá.
Ez a bizalmatlanság és az Amerikával szembeni általános gyanakvás részben azt eredményezte, amit Európában stratégiai autonómia-menetrendnek neveznek – lényegében egy kísérletet arra, hogy az EU független külpolitikát folytasson, amely sikere esetén kevésbé függene az Egyesült Államoktól. Ennek a napirendnek kulcsfontosságú része, hogy Európa szoros gazdasági kapcsolatokat tartson fenn Kínával, ami manapság mindkét nagy amerikai párt számára elfogadhatatlan lenne.
A CNN szerzője szerint Emmanuel Macron francia elnök nemrég kissé nehézkesen magyarázta a stratégiai autonómiával kapcsolatos elképzeléseit, amikor azt mondta a Politicónak, hogy
Európa nem válhat Amerika követőjévé Tajvan ügyében.
McGee szerint a megjegyzés ellentmondásos volt, mert arra a kérdésre válaszolva hangzott el, hogy mit tenne Európa, ha Kína megszállná Tajvant. Általánosságban azonban mind a 27 EU-tagállam támogatja a stratégiai autonómia programját, bár Kínával szemben eltérő mértékű „héjaság” tapasztalható.
Az igazság az, hogy a modern Amerikával kapcsolatos aggodalmak még az EU legnagyobb Kína-szkeptikusait is arra ösztökélték, hogy más megközelítést alkalmazzanak Pekinggel szemben, mint Washington.
Ez természetesen nem jelenti azt, hogy minden uniós nemzet örül ennek az új valóságnak. Néhányan, különösen a blokk keleti részén, attól tartanak, hogy a kínai piacok és az olcsó munkaerő csábítása egyeseket elvakíthat, és a túlzott gazdasági kitettség előszobájába vezethet. Egy kelet-európai diplomata névtelenül nyilatkozott a CNN-nek, és arra hívta fel a figyelmet, hogy „Európának meg kell szüntetnie a kockázatos kapcsolatokat Kínával, nehogy az ázsiai nagyhatalommal is úgy járjon, mint Vlagyimir Putyinnal”.