Kim Dzsong il 2011 decemberében bekövetkezett haláláig tizenhét éven át vezette az országot. Fia, Kim Dzsong Un követte a tisztségben. A főváros egyik terén Kim Dzsong Il és apja, Kim Ir Szen, a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság megalapítója képmása előtt hajtottak némán fejet az emberek. Mások a két vezetőt ábrázoló mozaikfal előtt hajtottak fejet, miután elhelyezték az emlékezés virágait a phenjani csikorgó télben.
A szigorú állami ellenőrzés alatt álló észak-koreai média Kim Dzsong Il „forradalmi vezetését” dicsérő vezércikkeket közölt, amelyekben a fia iránti további odaadásra szólították fel a lakosságot.
„Kim Dzsong Un tisztelt vezetővel erősítenünk kell lojalitásunkat a párt és a forradalom iránt” – írta a Rodong Szinmun, a kormányzó Koreai Munkapárt hivatalos lapja.
A Kim-család három nemzedéken át vezeti az országot, 1948 óta korlátlan hatalommal.
A dinasztia uralma alatt Észak-Korea hosszú hatótávolságú rakétákat és atomfegyvereket fejlesztett ki, de a gazdaság rosszul szervezett és rendszeresek az éhínségek. Az ország a koronavírus-járvány miatt tavaly lezárta a határait, de a gazdaság súlyosan megszenvedte az önkéntes blokádot, csakúgy, mint a fegyverkezési programjai miatt elrendelt nemzetközi büntetőintézkedéseket.
(MTI)
Fotó: KIM Won Jin / AFP