Több száz migráns táborozott le a lengyel-fehérorosz határ közelében az éjszakai fagyban, miközben a lengyel hatóságok kedden újabb összecsapásokra készültek a határt áttörni próbáló migránsokkal – adta hírül a Reuters hírügynökség.
Ezrek gyűltek össze hétfőn a lengyel határ közelében, néhányan rönkök, ásók és egyéb eszközök segítségével próbálták lebontani a határkerítést, fokozva a hónapok óta tartó feszültségeket.
Sokan Minszk elleni szigorúbb nyugati szankciókat követelnek
Lengyelország és az Európai Unió más tagállamai is azzal vádolják Fehéroroszországot, hogy a Közel-Keletről, Afganisztánból és Afrikából érkezett illegális migránsokat arra bátorítja, hogy lépjék át illegálisan az EU határát bosszúként a Minszk ellen hozott szankciókra
A fehérorosz rezsim páratlan módon támadja a lengyel határon az EU-t”
– mondta Andrzej Duda lengyel elnök varsói sajtótájékoztatóján. „Jelenleg a migránsok tábora a fehérorosz oldalon található. Körülbelül 1000 ember tartózkodik ott, többségükben fiatal férfiak. Ez egy olyan agresszív akció, amelyet vissza kell utasítanunk, teljesítve az Európai Unió tagjaként vállalt kötelezettségeinket” – mondta a lengyel elnök.
A fehérorosz fegyveresek lövésekkel akarják eszkalálni a helyzetet
A lengyel különleges szolgálatok szóvivője, Stanislaw Zaryn azt mondta, hogy „a fehérorosz fegyveresek figyelmeztető lövéseket adtak le a levegőbe, veszélyes eseményeket szimulálva, hogy ezzel destabilizálják a helyzetet a határon. Azt is tudjuk, hogy a fehérorosz hatóságok segítenek a migránsoknak a határzárak lerombolásában. Látjuk, hogy szerszámokat hoznak nekik a vezetékek elvágásához és a kerítés megsemmisítéséhez" – tette hozzá.
Alekszandr Lukasenka kormánya tagadja a migránsválság előidézését, és Európát és az Egyesült Államokat okolja a határon rekedt emberek sorsáért.
Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök kedd hajnalban ellátogatott a térségbe, hogy kifejezze támogatását az ott bevetett több ezer katonának, rendőrnek és határőrnek. A lengyel rendőrség kedden közzétett felvételein migránssátrak és tábortüzek láthatók a szögesdrót kerítés fehérorosz oldalán. A lengyel határőrség közölte, hogy hétfőn 309 illegális határátlépési kísérletet regisztráltak, és 17 embert, főként irakiakat vettek őrizetbe.
Az EU-tagállamok a migránsválság gyökereit a 2020-as megtámadott fehérorosz elnökválasztásig vezetik vissza, amelyen Lukasenko hatodik egymást követő mandátumát nyerte el, mely tömeges utcai tiltakozásokat váltott ki és a biztonsági erők hevesen elfojtottak. Az Egyesült Államok, az Európai Unió és Nagy-Britannia ezután szankciókat vezetett be Minszk ellen. Lukasenkót és biztonsági erőit azzal vádolják, hogy válaszul a szankciókra hibrid hadviseléskeretében arra bátorítják a migránsokat, hogy Lengyelországon és Litvánián keresztül lépjék át az EU határát.