„Japán meg akarja előzni a háborút” – japán külügyi szakértő a Mandinernek
Milyen lépéseket tesz Japán, hogy az önvédelemre készek legyenek a kínai biztonsági fenyegetéssel szemben? Interjúnk Endo Ken professzorral!
Kínai kollégájával, Vang Jivel találkozott vasárnap Rómában a G-20 csúcstalálkozó keretében Antony Blinken amerikai külügyminiszter, aki óva intette a kínai felet az egyoldalú lépésektől, amelyek növelik a feszültséget a Tajvani-szorosban – közölte egy amerikai külügyi illetékes.
A találkozót őszintének, konstruktívnak és hasznosnak nevezte a nyilatkozó, mondván Blinken nyilvánvalóvá tette az Egyesült Államok aggodalmait és hangsúlyozta, hogy Washington ellenzi a status quo minden egyoldalú megváltoztatást Peking által.
Egyik célja, hogy nyílt kommunikációt folytasson Kínával és létrehozzanak egy virtuális találkozót még ebben az évben Joe Biden amerikai és Hszi Csin-ping kínai elnök között. Blinken közölte, hogy Peking minapi lépései növelték a feszültséget Tajvannal kapcsolatban, és megerősítette, hogy az Egyesült Államok folytatni akarja az egy Kína politikáját, amely elismeri ugyan Pekinget, de lehetőséget teremt informális kapcsolatokra és védelmi viszonyra Tajpejjel.
Az akciók kezdete egybeesett a Kínai Népköztársaság 1949-es megalakulásának október 1-ére eső évfordulójával. Peking a feszültségek közelmúltbeli kiéleződését részben a tajvani politikusok külföldi erőkkel folytatott "összejátszásának" tulajdonította.
Peking és Tajpej között a viszony több éves közeledés után ismét fagyossá vált az után, hogy a Caj Jing-ven tajvani elnök vezette kormányzat elutasította azt az 1992-ben elfogadott, az egy Kína elvét magában foglaló egyezményt, amelyet Peking a tárgyalások alapfeltételeként kezel. A kínai kormányzat azóta diplomáciai eszközökkel igyekszik korlátozni Tajvan mozgásterét a nemzetközi színtéren, gazdasági nyomást gyakorol Tajvanra, és rendszeres hadgyakorlatokat tart a sziget közvetlen közelében.
A Glasgowban vasárnap kezdődő ENSZ-klímakonferenciára utalva Blinken azt is közölte kínai kollégájával, hogy, az Egyesült Államok elvárja hazájától, hogy felelős globális nagyhatalomként a világ jóléte érdekében csökkentse üvegházhatású gázkibocsátását.
(MTI)
Fotó: Tiziana FABI / POOL / AFP