A fél világ előtt védte meg Magyarországot az egyik legszorosabb szövetségese
Ostobaságnak tartja a leggyakrabban emlegetett vádat.
Eredménytelenül ért véget az ENSZ Biztonsági Tanácsának szerdai rendkívüli ülése, amelynek témája a közel-keleti konfliktus újbóli fellángolása volt.
A zárt ajtók mögötti tanácskozást Tunézia, Norvégia és Kína kérésére hívták össze. Diplomáciai források szerint az Egyesült Államok ellenállása miatt nem sikerült nyilatkozatot elfogadni az ügyben. Washington Izrael támogatója.
Az Egyesült Államok nem szeretné elítélni Izraelt
Egy névtelenséget kérő diplomata elmondta:
Úgy tűnik, hogy Washington szerint a testület nyilatkozata nem segítené elő a feszültség csökkenését – tette hozzá egy másik anonim forrás.
Washington már hétfőn, az első rendkívüli ülés során is visszautasított egy nyilatkozat-tervezetet, amelyet Tunézia, Norvégia és Kína terjesztett elő. A dokumentumban arra kérték az izraeli-palesztin konfliktus érintett feleit, hogy tartózkodjanak mindennemű provokációtól.
Kelet-Jeruzsálemben tört ki az újabb konfliktus
Az elmúlt napokban kiéleződött a feszültség a palesztinok és az izraeliek között, és Kelet-Jeruzsálemben összecsapásokra, tüntetésekre került sor. A Gázai övezetből több mint 150 rakétát lőttek ki palesztin fegyveres csoportok hétfőn Izraelre. Izrael válaszul megtorló csapásokat hajtott végre.
Peking továbbra is mindent megtesz azért, hogy erre rábírja a testületet – mondta el Hua Csun-jing kínai külügyi szóvivő. Kína meggyőződése, hogy lépéseket kell tenni az úgynevezett kétállami megoldás (vagyis az Izrael mellett létrehozandó palesztin állam) megteremtésére – hangsúlyozta a tisztségviselő. A pekingi kormány egyúttal elítélte a civilek elleni erőszakot, és önmérsékletre intette a feleket.
Blinken és Netanjahu telefonon egyeztettek
Eközben Antony Blinken amerikai külügyminiszter Benjámin Netanjahu izraeli kormányfővel egyeztetett telefonon – közölte a washingtoni külügyminisztérium.Blinken aggályát fejezte ki az Izraelre zúduló rakéták miatt, miközben a feszültség csökkentésére szólította fel a feleket. Azt mondta Netanjahunak: mind a palesztinoknak, mind az izraelieknek szükségük van arra, hogy biztonságban élhessenek, és egyenlő mértékben élvezhessék a szabadság, a biztonság, a jólét és a demokrácia áldásait.
(MTI)
Fotó: MTI/AP/Darko Vojinovic