Sajtóhírek szerint az intézet vezetője koronavírus elleni oltáshoz juttatta olyan alkalmazottait és hozzátartozóikat is, akik nem tartoznak a különösen veszélyeztetett csoportokhoz.
Lemondott tisztségéről csütörtökön Pavel Brezovsky, a cseh Nemzeti Közegészségügyi Intézet (SZU) vezetője, miután napvilágot láttak olyan értesülések, amelyek szerint az intézet koronavírus elleni oltáshoz juttatta olyan alkalmazottait és hozzátartozóikat is, akik nem tartoznak a különösen veszélyeztetett csoportokhoz – közölte a médiával Jan Blatny cseh egészségügyi miniszter. Andrej Babis miniszterelnök úgy fogalmazott: a hasonló túlkapások soha nem ismétlődhetnek meg. A kormányfő teljességgel elfogadhatatlannak minősítette a SZU vezetése által tanúsított magatartást.
A Seznam Zprávy független cseh hírportál szerdán arról számolt be, hogy a SZU vezetése ezer adagot osztott ki a Pfizer koronavírus elleni vakcinájából a SZU alkalmazottai és hozzátartozóik között. A hírportál szerint a törvény értelmében a SZU alkalmazottai ugyan egészségügyi dolgozóknak minősülnek, de legtöbbjük nem tartozik a veszélyeztetett csoportokhoz. Klára Doláková, a SZU szóvivője visszautasította az erről szóló információkat, de a miniszter közölte, bekéreti Brezovsykt, hogy magyarázattal szolgáljon. Blatny szerint „semmiképpen sem lehetséges tolerálni olyan helyzetet”, amely során valaki jogosulatlanul hamarabb jut hozzá a vakcinához, mint az idősek és egészségügyi dolgozók egyértelmű kritériumok mentén tisztázott, elsőbbséget élvező csoportja.
A cseh egészségügyi miniszter elmondta, hogy csütörtök reggel beszélt Brezovskyval. „Tisztában van azzal, hogy mennyire súlyos a helyzet, és a mai nap folyamán lemondott” – közölte. Babis csütörtökön megismételte, hogy az egészségügyi dolgozók és az idősek abszolút elsőbbséget élveznek, és a SZU-ban elkövetett túlkapások elfogadhatatlanok. A SZU biztosítja azoknak a laboratóriumoknak a működését, amelyek a fertőzöttek mintáival dolgoznak, és a koronavírus újabb mutációját vizsgálják. „Számos olyan alkalmazott van, aki valóban a (koronavírus elleni védőoltás szempontjából) elsőbbséget élvező csoportba tartozik, mivel fertőző anyaggal dolgoznak, de ez semmiképpen sem igazolhatja azt, ami történt a hírportál beszámolói szerint” – szögezte le Blatny.
(MTI)