History matters
Ami nem hajlik, az törik – régi bölcsesség juthat eszünkbe az amerikai választási eredményeket nézegetve. A visszatérő elnök erős felhatalmazással vághat neki második ciklusának. Az inga visszalendült. Csak ennyi történt?
A Demokrata Párt bojkottálni fogja az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságába jelölt Amy Coney Barrett megválasztását. Az akció azonban sokkal inkább nevezhető kommunikációs eszköznek, mintsem átgondolt politikai stratégiának.
A demokrata szenátorok a Legfelsőbb Bíróság új tagjának megválasztását előkészítő Igazságügyi Bizottság teljes bojkottjára készülnek. A liberális képviselők ezért a bizottság mai ülésén nem vesznek részt,
nyomatékosítva ezzel a Donald Trump által jelölt Amy Coney Barrett felé tanúsított ellenszenvüket.
A bojkott híre nem sokkal azt követően vált nyilvánossá, hogy egy liberális civil szervezet éles kritikát fogalmazott meg a bizottságban helyet foglaló Dianne Feinstein demokrata szenátorral szemben.
Az abortuszpárti NARAL Pro-Choice America nevű szervezet felszólította Feinsteint, hogy mondjon le a bizottságban betöltött pozíciójáról, jelenlétével ugyanis legitimálja a republikánus elnök által jelölt Barrett megválasztását.
A demokraták bojkottálási akciója az elnökválasztási kampány közepette jó kommunikációs eszköz lehet, viszont az új bíró megválasztását érdemben nem akadályozza.
A republikánusok az Igazságügyi Bizottságban, illetve a Szenátusban is biztos többséggel rendelkeznek. Így habár a bizottsági szabályozás előírja, hogy az ellenzéki képviselők közül legalább két bizottsági tagnak jelen kell lennie, a bizottság az érvényben lévő szabályok felülvizsgálatával ki tudja kerülni a munka ellehetetlenülését.
A Szenátus várhatóan jövő hét hétfőn fog szavazni a jelöltről, így Amy Coney Barrett még a november 3-án esedékes elnökválasztás előtt helyet foglalhat az amerikai taláros testületben.
Gergi-Horgos Mátyás
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.