Egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat tesznek az ENSZ intézményei a koronavírus kapcsán

2020. április 15. 13:42

Az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosi Hivatal hivatalos weboldalán a mai napon megjelent közlemény szerint a járvány okozta válság kezelése érdekében egyes kormányok által hozott rendkívüli intézkedések komoly kockázatot jelentenek az alapvető emberi jogokra.

2020. április 15. 13:42
null

Az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosi Hivatal (OHCHR) weboldalán megjelent közlemény szerint a koronavírus elleni védekezés során meghozott rendkívüli intézkedések nem korlátozhatják a békés gyülekezési és egyesülési jogot. A közleményben Clément Nyaletsossi Voule, az ENSZ békés gyülekezéshez és egyesüléshez való jog kérdéskörével foglalkozó különleges jelentéstevője abbeli aggályának ad hangot, miszerint azok az intézkedések, amelyeket a kormányok a Covid-19 okozta járvány kapcsán kirobbant válság kezelése érdekében hoztak, komoly kockázatot jelentenek az alapvető emberi jogokra nézve. 

Voule ennek kapcsán megjegyezte azt is, hogy a különböző civil szervezetek működését a járványügyi védekezések során is biztosítani kell, ugyanis ezek az entitások meghatározó szerepet töltenek be a közélet informálásában a kialakult helyzetről – éppen ezért az államoknak kerülniük kell a „fake news” büntetőjogi üldözését.

A különleges jelentéstevő közleménye kapcsán felmerül a kérdés, hogy az mennyire veszi figyelembe a realitásokat? A Covid-19 okozta fertőzések kapcsán előállt helyzetet az ENSZ szakosított szervezete, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) március 11-én nyilvánította világjárványnak. A szervezet azóta sem győzi kihangsúlyozni a távolságtartás jelentőségét, nyomatékosan kérve az embereket arra, hogy maradjanak otthon. 

Ezt az ENSZ-ajánlást tartatják be az országok világszerte közhatalmi eszközökkel, s ezek az intézkedések leginkább értelemszerűen épp a különleges jelentéstevő által nevesített gyülekezési és egyesülési szabadság időleges korlátozásában merülnek ki. A nehéz idők nehéz döntéseket követelnek meg, s jól látható, hogy ezektől a döntésektől még azok az országok sem riadnak vissza, amelyek magukat egyébként az alapjogok élharcosainak tekintik.

Ahogy arról korábban is írtunk, Németországban például letartóztatják azt, aki a kijárási korlátozás ellen izgat, úgyszintén kétszeres büntetési tétellel sújtják Dániában azt, aki akadályozza a járványügyi intézkedések érvényesülését.

Címlapkép:  vperemen.com (Own work) CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons

 

***

A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.

 

 

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tiszafa
2020. április 23. 17:20
"... különböző civil szervezetek működését a járványügyi védekezések során is biztosítani kell, ugyanis ezek az entitások meghatározó szerepet töltenek be a közélet informálásában a kialakult helyzetről éppen ezért az államoknak kerülniük kell a fake news büntetőjogi üldözését." Gratulálok! Hát ez hülye! Ekkora öngólt már rég láttam. Ebben a mondatában egyértelműen elismeri, hogy a civil szervezetek csak fake news-t gyártanak. Ezért aggódik a büntethetősége miatt.
Negue
2020. április 23. 17:19
Ezeknél kötelező elvárás az elmebetegség?
Biivisz
2020. április 23. 17:01
"... elismeri, hogy a civil szervezetek csak fake news-t gyártanak ..." Sőt, közvetve azt is, hogy ezek a féknyúzok nem hogy nem veszélyesek, de kifejezetten kívánatosak a válságkezelés során. Tényleg elképesztő - már titkolni sem próbálják !!!
Biivisz
2020. április 23. 16:58
"A kék szemű, fekete hajú ENSz közintézményt hogy is hívják?" Nos igen. Ritkán adódik, hogy egy nőből csak ennyi látszik, mégis rögtön úgy érzed, jó lenne "többet tudni róla". (Nem kicsivel.)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!