Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója hétfőn közölte, hogy a WHO együttműködik a Google céggel, annak érdekében, hogy a keresőprogramban a koronavírusra való rákereséseknél a szakosított ENSZ-szervezet információi jelenjenek meg az első helyen, így akarván elkerülni a járvánnyal kapcsolatos „híreszteléseket és félretájékoztatást”. Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz a WHO végrehajtó tanácsának hétfői ülésén elmondta, hogy a Twitter, a Facebook, a Tencent és a TikTok közösségi portálok is meghozták az első intézkedéseket a tavaly decemberben a közép-kínai Vuhanban kitört járvánnyal kapcsolatos félretájékoztatás elkerülése érdekében.
Egyre valószínűbb, hogy denevérekről terjedhetett át a vírus
Kínai tudósok egyre inkább meg vannak győződve arról, hogy az új koronavírus denevérekről terjedt el. A Nature című tudományos folyóiratban hétfőn két tanulmány szerzői több paciensből levett minta szekvenálása révén arra következtettek, hogy az új koronavírus szorosan köthető a SARS-járvány kórokozóihoz. Az egyik tanulmányban Si Csen-li és a Vuhani Vírustani Intézetben dolgozó kollégai arról is beszámoltak, hogy hét pacienstől levett vírus RNS-szekvenciája 96 százalékban megegyezett egy, a denevérekben megtalálható koronavírusban. A SARS-járvány kórokozója is a feltételezések szerint denevértől származott, de átterjedt a cibetmacskára, mielőtt embereket fertőzött volna meg. A tudósok gyanúja szerint a járvány egy vuhani piacról terjedt el, ahol vadhúst is árultak, de a még nem tárták fel, milyen állat volt a fertőzés forrása.
Ian Jones, az angliai Readingi Egyetem virológia tanára a kínai tanulmányoktól függetlenül leszögezte, hogy az új vírus „lényegében a SARS egyik változata, amely könnyebben terjed, de kevesebb kárt okoz”. „A vírus ugyanazt a receptort – ajtót – használja fel az emberi sejtekbe való bejutáshoz, ez magyarázza a terjedését és ezért okoz tüdőgyulladást” – állt a szakértő közleményében.
A hét legfejlettebb ország (G7) egészségügy-miniszterei telefonos konferencián vitatják meg hétfőn a járványra adandó választ – közölte a francia egészségügy-minisztérium. Az Egyesült Arab Emírségek bejelentette, hogy szerdától felfüggesztik az Emirates és az Etihad Airways légitársaságok Pekingen kívüli kínai járatait, a Pekingből érkezőket pedig többórás egészségügyi vizsgálatnak vetik alá, hogy így biztosítsák „az utasok biztonságát a beszállás előtt”. Fertőzött utast találtak egy japán tengerjáró hajón, amely január 25-én hajózott ki Hongkongból. A hajó, amely Vietnamban, Tajvanon és Okinaván is kikötött, a megbetegedés felfedezés után 3000 utassal a fedélzetén visszatért Jokohamába. Hétfő éjjel elkülönítési szakértők és orvosok léptek a fedélzetre és megkezdték az utasok vizsgálatát a hajón – közölte nevének elhallgatását kérve a japán egészségügy-minisztérium egyik illetékese. A dél-koreai védelmi minisztérium szóvivője, Csoj Hjon Szu hétfőn újságíróknak elmondta, hogy mintegy 800 dél-koreai katonát helyeztek karanténba, akik Kínában, Hongkongban, illetve Makaóban jártak vagy ott járt személyekkel érintkeztek. Dél-Koreából eddig 15 megbetegedést jelentettek, de minden paciens polgári személy volt.
(MTI)