Szíria új vezére hazahívta a szír menekülteket
Abu Mohamed al-Golani felszólította a menekülteket, hogy térjenek haza „egy új Szíria” felépítésére.
Az EastMed gázvezetékről szóló szerződés aláírásával a Földközi-tenger keleti partjának földgáza elérhetővé válik az európai országok számára.
A mai nap átrajzolhatja Európa energetikai térképét: az EastMed gázvezetékről szóló szerződés aláírásával a Földközi-tenger keleti partjának földgáza elérhetővé válik az európai országok számára – írja az Euronews.
„Úgy véljük, hogy ez új lehetőségeket nyit meg Európának, fontos Európa biztonsága szempontjából, fontos a nemzetgazdaságainknak, és azért is, mert lehetőséget teremt a további együttműködésre a régióban” – mondta Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő a projektről még tavaly.
A kétezer kilométer hosszú vezetéken évente 9-12 milliárd köbméter földgáz érkezhet Izrael és Libanon felől Ciprusra és Görögországa, majd végül Olaszországba.
Politikai feszültség
A Földközi-tenger keleti medencéjének térségében felfedezett szénhidrogén-tartalékok politikai feszültséghez vezettek Törökország és Ciprus, és így Isztambul és az Európai Unió között.
Törökország elkezdte feltérképezni a gázmezőket a török fennhatóság alatt lévő Észak-Ciprus környékén, amire az EU szankciókkal válaszolt. Recep Tayyip Erdogan török elnök Líbiával is kötött egy megállapodást az energetikai együttműködésről, mely tovább javítja a pozícióit a térségben. Görögország szerint az egyezség figyelmen kívül hagyja Kréta szigetét, és felháborodásában hazaküldte Líbia athéni nagykövetét.
Törökország attól tart, hogy az EastMed viszont gyengíti a térség feletti kontrollját, ezért komolyan tiltakozik az új gázvezeték megépítése ellen. A projekt viszont ennek ellenére is halad tovább.