Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Jobban védi az Európai Unió a kínai jogvédőket, mint a szaúdiakat, állítják a jogvédők.
Az ENSZ New York-i közgyűlése is ráirányította a figyelmet az emberi jogi aktivisták kiszolgáltatottságára néhány régióban: az Amnesty International friss jelentése szerint az Európai Unió kettős mércét alkalmaz, amikor a jogvédők védelmében alkalmaz diplomáciai nyomást harmadik országokkal szemben – adja hírül a páneurópai hírcsatorna, az Euronews.
A szervezet adatai szerint ugyanis az EU sokkal aktívabban védi a kínai és az oroszországi jogvédőket, mint a szaúdiakat. A jelentésben szó volt még Burundiról és Hondurasról is. Világszerte a nők, a melegek vagy az őshonos kisebbségek jogaiért küzdő emberek vannak a legnagyobb veszélyben.
„Sok innovatív kezdeményezést láttunk, ahol az EU valóban kiállt a jogvédők mellett. Megnevezték őket, elmentek a tárgyalásukra, felszólaltak a szabadon engedésükért. Több ilyen akciót szeretnénk látni. Ugyanakkor mindenhol alkalmazni kell ezt az eljárást” –mondta az Amnesty International brüsszeli igazgatója, Eve Geddie.
A hangsúlyokat minden bizonnyal látja az Európai Parlament szakbizottságának egyik tagja is, aki az Euronews híradása alapján úgy fogalmazott, Dél-Amerikára különösen figyelnie kell az uniós döntéshozóknak.
„Hamarosan jóvá kell hagyni a Mercosur-szerződést az EU és Latin-Amerika között. Brazília esetében nem értem, miért nem építünk emberi jogi és környezetvédelmi biztosítékokat a szerződésbe. Annyit látunk, hogy vannak különböző egoista nemzeti érdekek néhány tagállam részéről, ez pedig akadályozza a közös európai álláspont kialakítását” – mondta Hannah Neumann német EP-képviselő.
Az Európai Parlament emberi jogi elismerésére, a Szaharov-díjra az idén több brazil aktivistát is jelöltek.