Tízezrek gyűltek össze csütörtökön a dél-jemeni Áden városában, hogy támogatásukról biztosítsák a dél-jemeni szakadárokat, akik a múlt hétvégén elfoglalták a nemzetközileg elismert jemeni kormány ideiglenes székhelyének számító város hivatalos intézményeit.
A tüntetők dél-jemeni zászlókat lengettek, támogatásukat kifejezve az ádeni intézmények elfoglalásához. A tiltakozást egy olyan politikai paletta hirdette meg, amelynek célja, hogy egyesítse a dél-jemeni elszakadásért küzdő Déli Átmeneti Tanácsot (STC) támogató szervezeteket. Az esemény szervezői egy közleményben annak a meggyőződésüknek adtak hangot, hogy a kormányzati intézmények elfoglalása „elkerülhetetlen eredménye volt” a fővárost, Szanaát uraló húszi síita lázadók által folytatott politikának és a nemzetközileg elismert kormányok kudarcainak.
Eközben a dél-jemeni szakadárok kivonultak az ádeni elnöki palotából, amely egyike volt annak az épületnek, amelyet a múlt szombaton elfoglaltak. A kivonulást a jemeni kormányt támogató Szaúd-Arábia védelmi minisztériumának egy küldöttsége és az Egyesült Arab Emírségek egy összekötő tisztviselője felügyelte.
Egy neve elhallgatását kérő kormányzati forrás az EFE spanyol hírügynökségnek megerősítette, hogy az STC tagjai elhagyták az elnöki palotát és a jemeni jegybank székhelyét. Azzal kapcsolatban azonban, hogy a lépés minek tudható be, illetve hogy létrejön-e párbeszéd a felek között, nem tudott válaszolni.
Az STC-t az Egyesült Arab Emírségek támogatja, amely ugyanakkor tagja a Szaúd-Arábia által vezetett arab koalíciónak, amelynek célja, hogy helyreállítása a jelenleg Szaúd-Arábiában száműzetésben élő Abed Rabbó Manszúr Hádi jemeni elnök kormányát.
Azt követően, hogy 2014 végén az Irán támogatta húszi síita lázadók elfoglalták a fővárost, Szanaát, Hádi kormánya Ádenbe helyezte át ideiglenes székhelyét, bár kabinetjének jó része szaúdi területen tartózkodik, hivatalos intézményei találhatóak ott.
A szakadárok és a jemeni kormányhoz hű erők korábban általában együttesen léptek fel a húszikkal szemben. Jemen jövőjét illetően azonban más elképzeléseik vannak, és egy augusztus eleji, több tucat déli harcos életét követelő rakétatámadás kiélezte a köztük lévő feszültségeket.