Moszkva üdvözli, hogy Bécs támogatja a Északi Áramlat-2 földgázvezeték megépítését.
Oroszország üdvözli, hogy Ausztria támogatja az Északi Áramlat-2 földgázvezeték megépítését – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök, miután szerdán Szentpéterváron Sebastian Kurz osztrák kancellárral tárgyalt.
Az orosz elnök a közös sajtótájékoztatón kiemelte, hogy „az egész európai kontinens számára fontos" csővezeték-projekt megvalósításában részt vesz az osztrák OMV cég is, amely szerdán eszközcsere-megállapodást kötött az orosz Gazprommal.
Putyin kifejezte óhaját, hogy Európa ne mutasson gyengeséget érdekeinek védelmében az Északi Áramlat-2 csővezeték ügyében, mint annak idején Bulgária, amely külső nyomás hatására feladta a Déli Áramlat megvalósítását és most a Török Áramlathoz kíván csatlakozni. Szavai szerint Oroszország 2018-ban 200 milliárd köbméter gázt ad el Európának.
Kurz arról biztosította Putyint, hogy az Északi Áramlat-2 csővezeték megépítésében részt vevő összes európai ország támogatja a projektet.
„Pozitívan értékelik, és együtt akarják megvalósítani" – mondta, rámutatva, hogy Európa érdekelt az energiabiztonságban, az olcsó és stabil gázszállításban.
Az osztrák kormányfő ugyanakkor leszögezte, hogy a projekttel kapcsolatban jogi kérdéseket kell még tisztázni, és figyelembe kell venni Ukrajna mint kulcsfontosságú tranzitország érdekeit is. Kurz méltatta, hogy a fél évszázados osztrák-orosz gázipari együttműködés szavatolja nemcsak Ausztria, hanem Európa energiabiztonságát.
Uniós soros elnöki minőségében a kancellár úgy vélekedett, hogy az Európai Unió és Oroszország kapcsolatainak helyreállításához évekre lesz szükség. Kurz síkraszállt a párbeszéd folytatása és a helyzet további romlásának megakadályozása mellett. Mint mondta, Ausztria mellett más európai országok is javítani akarják kapcsolataikat Moszkvával. Az osztrák kormányfő azt hangoztatta, hogy Oroszországnak szuperhatalomként nagy felelőssége van az ukrajnai és a szíriai válság politikai rendezésében. Kifejezte reményét, hogy a minszki megállapodásokat végre fogják hajtani és az összes külföldi katonai erőt, elsősorban az iráni csapatokat, ki fogják vonni a közel-keleti országból.
Putyin elmondta, hogy az orosz és az osztrák fél tájékoztatta egymást az ukrajnai rendezésre vonatkozó elképzeléseiről. Az orosz vezető megítélése szerint aktivizálódni fog a szíriai politikai folyamat az ENSZ BT 2254-es határozata és az asztanai megállapodások alapján. Méltatta, hogy Bécs kész csatlakozni a szíriai humanitárius erőfeszítésekhez, megjegyezve ugyanakkor, hogy a segélynyújtást politikamentesen, a damaszkuszi kormánnyal egyeztetve kell megvalósítani. Hangot adott meggyőződésének, hogy Európa érdekelt a szíriai menekültek hazatérésének infrastrukturális előkészítésében.
Kijelentette, arra számít, hogy Idlíb tartományban a demilitarizált övezetről megkötött orosz-török megállapodás nyomán nem lesz szükség nagyszabású katonai műveletekre. Aggodalmát fejezte ki ugyanakkor amiatt, hogy a területről az iszlamista terroristák tűz alá vesznek szíriai településeket, beleértve Aleppót, és dróntámadásokat kísérelnek meg orosz katonai objektumok ellen, amire az orosz erők kénytelenek voltak reagálni.
A Rainer Seele OMV- és Alekszej Miller Gazprom-vezérigazgató által szerdán aláírt eszközcsere-egyezmény értelmében az OMV csatlakozik az urengoji olajkondenzátum-mező kiaknázásához, és megerősíti stratégiai partnerségét a Gazprommal. Az orosz gázipari vállalat cserébe részesedést szerez az OMV norvégiai leányvállalatában.
(MTI)