Kedves Naplónk!
Volt korábban olyan érzésed, hogy nem mehetsz el valahova, nem nézhetsz meg valamit, vagy nem olvashatsz el egy cikket, esetleg könyvet? Nekünk volt.
Kormányzati nyomásra akartak eltávolítani munkatársakat, kitört a botrány.
Lemondott csütörtökön az ABC ausztrál közszolgálati műsorszolgáltató vezérigazgatója, Justin Milne, mert felmerült a gyanú, hogy kormányzati nyomásra akarta eltávolítani a szervezet két befolyásos újságíróját. A Sydney Morning Herald című ausztrál napilap szerdán arról tudósított, hogy Milne májusban azt írta egy e-mailben az ABC ügyvezető igazgatójának, Michelle Guthrie-nek: mondjon fel Emma Alberici újságírónak, akinek munkáját az akkori kormányfő, Malcolm Turnbull kifogásolta, mert kedvezőtlen színben tüntette fel a kormány gazdaságpolitikáját.
„Utálják őt” – írta Milne Albericiről az elektronikus levélben, amelyet egy a tévé vezetéséhez közel álló személy adott át a Sydney Morning Heraldnak. „Egyszerű a dolog. Szabadulj meg tőle. Az ABC-t kell mentenünk, nem Emmát” – folytatta.
Milne állítólag Andrew Probyn politikai szerkesztőt is ki akarta rúgatni, ugyancsak azért, mert Malcolm Turnbull akkori konzervatív kormányfő nem kedvelte. A konzervatív kormányok gyakran vádolják az ABC-t balodali elfogultsággal, és többször kilátásba helyezték a közszolgálati médium forrásainak csökkentését.
A Herald cikkét követően a műsorszolgáltató sydney-i irodájának alkalmazottjai tiltakozó megmozdulást szerveztek Milne ellen, akinek szerintük nem sikerült megvédenie a szervezet függetlenségét, és távozásra szólították fel. A vezérigazgató csütörtökön azt mondta, hogy 100 százalékosan megőrizte az ABC önállóságát, és tagadta, hogy bárki a kormányból megkereste volna azzal, hogy menesszen bizonyos újságírókat - írta az AAP ausztrál hírügynökség.
Scott Morrison konzervatív kormányfő a Twitteren üdvözölte Milne lemondását. „Itt az ideje, hogy az ABC visszatérjen a régi kerékvágásba, és újra független, elfogulatlan műsorokat sugározzon” – tette hozzá.
Bill Shorten, az ellenzéki Munkáspárt vezetője hangsúlyozta: a kormánypártnak nincs joga eldönteni, hogy a közmédia miről és hogyan számol be, nincs joga beavatkozni és embereket kirúgatni.
A Guardian videóján az ügy kapcsán kibontakozó felszólalások felvételei láthatóak.
(MTI)