Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
A La Repubblica szerint Orbán Viktor egyre inkább jobbra tolja az Európai Néppártot a lengyel Jog és Igazságosság párt, a bajor Keresztényszociális Unió és Ausztria soros EU-elnöksége segítségével.
A La Repubblica című olasz balközép napilap az Európai Néppárt (EPP) „orbanizációját” elemezte csütörtökön, míg a francia konzervatív Le Figaro arról cikkezett, hogy Franciaország budapesti nagykövetének visszahívása a francia diplomácia Orbán-jelenséggel szembeni megosztottságára világít rá.
A La Repubblica cikke szerint a kelet- és nyugat-európai szuverenista politikusok a brüsszeli paloták bevételére készülnek a 2019-es európai parlamenti választásokon. Orbán Viktor, Jaroslaw Kaczynski, a lengyel kormánypárt elnöke, Sebastian Kurz néppárti osztrák kancellár, Horst Seehofer német belügyminiszter és Matteo Salvini olasz belügyminiszter közös célja lebontani az Európai Uniót a nemzetállamok és a szuverenista ideológia javára.
A cikkíró szerint Orbán Viktor egyre inkább jobbra tolja az Európai Néppártot a lengyel Jog és Igazságosság párt, a bajor Keresztényszociális Unió és Ausztria soros EU-elnöksége segítségével, miközben az olasz Matteo Salvini vezette Liga meghirdette páneurópai populista platformhoz is csatlakozik. A „populista internacionálé” célja megfosztani Brüsszelt bizonyos hatásköröktől, és visszaadni azokat a fővárosoknak, kiürítve az uniót – írta.
A francia Le Figaro szerint megfélemlítés áll annak hátterében, hogy a francia külügyminisztérium kiszivárogatta a sajtónak a Budapestről eredetileg júliusban távozni készülő Eric Fournier nagykövetnek a magyar kormányt támogató bizalmas diplomáciai táviratát, és felgyorsította a budapesti nagykövetváltást. A táviratban a nagykövet visszautasítja az Orbán-kormányra vonatkozó antiszemita és populista vádakat, s szerinte a magyar kormánynak az illegális bevándorlás kezelésére tett intézkedései modellértékűek.
A lap idézte Agnes von der Mühll francia külügyi szóvivőt, aki szerint Fournier levelében elsősorban az a tétel váltott ki Párizsban felháborodást, miszerint az új modern antiszemitizmust nem Magyarországon, hanem a franciaországi muzulmánok körében kell keresni. A lap megkeresésére francia diplomaták többféleképpen értékelték a történteket, voltak akik bírálták, mások dicsérték a távozó nagykövetet, de abban egyetértettek, hogy nem lehet kollektív antiszemitizmussal vádolni a francia muzulmán közösséget.
(MTI)