Trump magas importvámokról rendelkezett, újabb hasonló döntések várhatók

2018. január 24. 07:17

Az amerikai elnök az importvámok emeléséről rendelkezett.

2018. január 24. 07:17

Donald Trump amerikai elnök néhány importáru magas vámjáról írt alá rendeletet, sajtóértesülések szerint a kormányzat újabb magas védővámokat készít elő.

Az importból származó napelemekre 30 százalékról, a nagy teljesítményű mosógépeknél pedig 50 százalékról indul a vámtarifa, amelynek mértékét évente, fokozatosan csökkentik majd. Az erről szóló rendelkezés aláírásakor Donald Trump újságíróknak leszögezte: az „Amerika az első” gondolat jegyében fogant politika egyik lépéséről van szó. Az elnök azzal érvelt: az importot felváltó hazai áruk forgalmazásával amerikai munkahelyeket teremtenek.

Több amerikai lap egybehangzó információi szerint a kormányzat a következő hetekben az import acélra és alumíniumra szintén magas vámot kíván kivetni. A kereskedelmi minisztérium már a múlt héten átküldte ajánlásait a Fehér Házba, javasolva az acélimport megvámolását. Ez elsősorban Kínát érintené.

Donald Trump még tavaly felkérte a tárcát: vizsgálja meg, milyen mértékű nemzetbiztonsági kockázatot jelent, ha az amerikai acél- és alumíniumszükséglet jó részét importból fedezik.

(MTI)

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
aprosolyom
2018. január 24. 15:16
Akkor most fog fellendülni az amerikai mosógép és fénypanelek gyártása.
pemete jakab
2018. január 24. 12:19
"Trump magas importvámokról rendelkezett, újabb hasonló döntések várhatók" Amíg az USA a világ megkérdőjelezhetetlen hatalma volt, akkor a vámok leépítését, a szabadkereskedelmet szorgalmazta. Magyarul a magas importvámok annak az elismerése, hogy az USA gazdasága már nem pörög annyira. Tulajdonképpen a dollár világpiaci státusza tartja még felszínen az USA-t.
slate
2018. január 24. 09:42
Nem lehet egy ország nagyhatalom, ha a gazdasága durván olyan országok gazdaságától függ, amelyek nem a szövetségesei, alárendeltjei. Gyakorlatilag már nincs olyan ország a világon, amelyiknek ne Kína lenne a fő kereskedelmi partnere. Bizonyos szektorokban (pl a cikkben említett napelem vagy acél) ők adják a világ termelésének felét. A magas hozzáadott értékű termékek forgalma pedig gyakran túlértékelt, a szabadalmi védelmek által kialakított de facto monopol prémiumok felfújják őket. Nyilván ki lehet váltani az olcsó importot saját termeléssel, csak persze drágább lesz. A bezárkózó országok versenyképessége csökken azon országokhoz képest, akik beengedik a Kínai árukat. Emiatt csökken az exportjuk és tovább kell nyomtatniuk a dollárokat, amíg a lufi ki nem pukkad. Kína a többi ország és a saját piaca felé fordul. A többi ország egyre inkább választás elé kerül. Gazdasági lemaradás vagy usa katonai védelem. Ezen közben néhány évtizeden belül eltűnik a nyugat technológiai és infrastruktúrális fölénye, leépül a katonai potenciálelőny is. A 10-20 évenként menetrendszerűen bekövetkező nyugati pénzügyi válságok relatíve érintetlenül hagyják Kínát. A "mikor éri utol Kína az USA-t" dátum, minden ilyen válság után ugrásszerűen közelebb jön. Az ilyen események egyébként mindig megnyitják az utat teljes országok ki-be lépését egyik érdekkörből a másikba, mert a nagyhatalmak a belpolitikájukkal vannak elfoglalva. Európát meg szétcincálják. Egyik nagyhatalomnak se érdeke egy egységesen a világpiacon versengő Európa. Talán mi leszünk a következő közel kelet. Bár a 30 éves háború kora jobb hasonlat. Akkor a törökök zilálták szét sikeresen 100 évre a rivális nagyhatalmakat. Mondjuk most, hogy nem vagyunk annyira nagy májerek, erre talán nem lesz szükség. Gazdasági és propaganda eszközök bőven elegendőek, hogy elmerüljünk a turáni átokban. Persze nem zörög a haraszt....
KannibálTatárÚr
2018. január 24. 08:32
Az amcsi, meg a nyugati export jó export, ezeknek vámmentességer kell biztosítani. (Lásd EU)! A kínai meg a maradék világé rossz export. Ezeket magas vámmal kell súlytani. Mennyivel előbbre lennénk, ha a vámmentesség helyett védtük volna hazai vállalatainkat a nyugati, meg dél-kelet ázsiai exportőrökkel szembe!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!