Osztrák fegyverletétel: a kormány fizet a szíriai menekülteknek, ha hajlandók hazatérni
2015 óta 87 ezer szír állampolgár kapott menekültstátust az osztrák hatóságoktól.
Nem ért egyet a migránsok kötelező kvóták szerinti elosztásával az újonnan kinevezett cseh kormányfő, a milliárdos Andrej Babiš.
Andrej Babiš új cseh kormányfő elutasítja a migránsok kötelező kvóták szerinti elosztásának állandó mechanizmusát az Európai Unió tagállamai között, ahogy azt az európai menedéki rendszer (dublini szabályozás) megreformálására kidolgozott javaslat tartalmazza.
A cseh képviselőház európai ügyekkel foglalkozó bizottságának szerdai ülésén Prágában Andrej Babiš felhívta Brüsszel figyelmét arra a veszélyre, hogy az ügy új feszültséget teremthet az Európai Unióban, és ennek következtében esetleg további országok válhatnának ki a szervezetből.
„Az Európai Parlament javaslata (dublini szabályozás módosítására) elfogadhatatlan, mi nem értünk egyet ezzel. Kitartunk amellett, hogy a kvóták ne legyenek a javaslatban és mindent megteszünk ennek érdekében” – jelentette ki Babiš a cseh parlamenti bizottságban. Ugyanakkor – jegyezte meg – a dublini szabályozás reformjára irányuló javaslat néhány eleme pozitívnak minősíthető. Példaként a menedékkérelmek gyorsabb elbírálását hozta, ami hatékonyabbá tehetné a be nem fogadott migránsok visszaküldését származási országukba.
A parlamenti bizottság javasolta a cseh kormányfőnek: követelje, hogy minden változtatásról csak konszenzuális alapon születhessen döntés.
Az Európai Bizottság kvótaügyben Csehország, Magyarország és Lengyelország ellen indított eljárásával kapcsolatosan Babiš közölte: levelet ír Jean-Claude Junckernek, az Európai Bizottság elnökének, amelyben részletesen megindokolja Prága álláspontját, és személyes találkozót is kér Junckertől. Erre várhatóan a jövő évben kerülhet csak sor. „Eljárásomat egyeztetni kívánom Lengyelországgal és Magyarországgal, amelyeket szintén érint a kvótaper” – szögezte le Andrej Babiš, akinek kormányát szerdán nevezte ki a cseh államfő. A bizottsági ülésen Babiš azt is kijelentette, hogy ellenzi a közös európai hadsereg felállítását. „A tagállamok hadseregeinek anélkül kellene elmélyíteniük együttműködésüket, hogy integrálódjanak” – vélekedett a cseh kormányfő.
(MTI)