Osztrák fegyverletétel: a kormány fizet a szíriai menekülteknek, ha hajlandók hazatérni
2015 óta 87 ezer szír állampolgár kapott menekültstátust az osztrák hatóságoktól.
A CEU rektora azt nyilatkozta: hiányolta az egyeztetéseket a felsőoktatási törvény kapcsán, de nem akar harcolni Orbánnal. Michael Ignatieff Brüsszelben beszélt minderről, ahol szerdán az Európai Bizottság arról fog dönteni, hogy tesz-e jogi lépéseket Magyarország ellen, és ahol csütörtökön Soros György fog a menekültvédelemről tárgyalásokat folytatni.
Április 26-án, szerdán azt vitatja meg az Európai Bizottság, hogy tegyen-e jogi lépéseket Magyarország ellen, amiért állítólag töbszörösen megsértette az uniós jogot és egyéb szerződéseket például a lex CEU kapcsán. Ennek kapcsán várhatóan magát Orbán Viktorral is foglalkozni fognak, mégpedig az Európai Parlament plenáris ülésén – írja a Politico.
A lap értesülései szerint Soros György ettől függetlenül egy nappal később, április 27-én, csütörtökön érkezik Brüsszelbe, ahol tárgyalni fog a roma-felzárkóztatásról, a menekültvédelemről, valamint a szólás-, a gyülekezés és a letelepedés szabadsága elleni támadásokról.
Április 25-én kedden viszont Michael Ignatieff, a CEU rektora látogatott el Brüsszelbe, aki azt nyilatkozta a Politico-nak, nem akar harcolni Orbánnal: „Csak azt akarom, hogy békén hagyjanak a fenébe!”
A rektor arról panaszkodott, hogy a magyar kormány visszautasítja, hogy tárgyaljon vele és a munkatársaival, csakis az Egyesült Államok kormányával akar tárgyalni.
Szoros kapcsolat van az akadémiai és a demokratikus szabadság között, a különböző nézetektől és politikai szándékoktól függetlenül nem megengedhető, hogy „túszul ejtsenek” egy egyetemet az Európai Unió valamely tagállamában – jelentette ki Michael Ignatieff, a Közép-európai Egyetem (CEU) elnök-rektora kedden egy, az intézmény jövőjével foglalkozó rendezvényen az Európai Parlament brüsszeli épületében.
Az ülés témája a magyar felsőoktatási törvény vitatott módosítása volt, amely sokak szerint bezárással fenyegeti a CEU-t. Ennek kapcsán Ignatieff hangsúlyozta, hogy a magyar alaptörvény ugyan garantálja az akadémiai szabadságot, a felsőoktatási törvény módosítását mégis rohamléptekkel fogadták el, mindenféle egyeztetés vagy figyelmeztetés nélkül.
Hangsúlyozta, hogy akármi is történik, a CEU semmiképp nem fog bezárni, de mindent meg fognak tenni annak érdekében, hogy az egyetem Budapesten működhessen tovább.
(MTI/Politico)