Új világ jön: a szélsőséges lépések a nemzetközi konzervatív összefogás erősödéséhez vezettek
2024 eseményei ismét rávilágítottak arra, hogy a globális és az európai politikai trendek szorosan összefüggenek. Györkös Enikő írása.
Még tavaly decemberben született meg a párizsi klímaegyezmény, amelyet 23 ország ratifikált. Most Kína is csatlakozott és várhatóan az Egyesült Államok is csatlakozni fog, így nő az esély az egyezmény hatályba lépésére.
A világ legnagyobb széndioxid-kibocsátója Kína is ratifikálta a párizsi klímamegállapodást, amely tavaly decemberben született meg. A G-20-as országok vasárnap Kínában kezdődő csúcstalálkozója előtt, szombaton történt a bejelentés – tudósít az Euronews.
Várhatóan még a csúcstalálkozó előtt bejelenti az Egyesült Államok, hogy hivatalosan csatlakozik a dokumentumhoz. Ez azért fontos, mert a két ország felelős a világ széndioxid-kibocsátásának 38 százalékáért.
Nagy lendületet adhat Kína lépése annak, hogy még az év vége előtt hatályba lépjen a klímamegállapodás. Ennek bekövetkezése akkor várható, ha legalább 55 ország ratifikálja az egyezményt, amelyek a globális felmelegedésért felelős gázok 55 százalékát bocsátják ki együttesen. Eddig 23 ország ratifikálta a dokumentumot, ők azonban mindössze a kibocsátás 1,08 százalékáért felelősek.
A párizsi klímakonferencián 195 ország közreműködésével tavaly december 12-én megszületett keretmegállapodás megerősíti azt a célkitűzést, hogy 2 Celsius-fok alatt tartja az iparosodás előtti mértékhez képest a Föld légkörének felmelegedését a kötelezettséget vállaló 195 ország, valamint folytatja az erőfeszítéseket, hogy a felmelegedés mindössze csak 1,5 fokos legyen.