Elemző: Világszinten is odafigyelnek Orbán Viktorra (VIDEÓ)
Fricz Tamás szerint „az amerikai befolyás az Unióra nézve egy régi dolog. Így Donald Trumpot figyelembe kell vennie a brüsszeli elit tagjainak.”
Martin Schulz-cal, az Európai Parlament elnökével tárgyalt Molnár Gyula MSZP-elnök az Európai Unió jövőjéről. A német politikus erős és fontos partnernek nevezte Molnárt, aki az esemény utáni sajtótájékoztatón kijelentette: az EU reformokra szorul ugyan, de nem Orbán Viktor „kamujavaslataira”.
Az MSZP nem támogatja az uniós kötelező betelepítési kvótát, az erről szóló október 2-i magyarországi népszavazás azonban felesleges, annak nem lesz semmilyen jogi következménye - hangsúlyozta szerdai brüsszeli sajtótájékoztatóján Molnár Gyula, a szocialista párt elnöke.
„Mi magunk is úgy gondoljuk, hogy Európa változásra és reformra szorul, de nem abban az irányban, amelyikben a jelenlegi miniszterelnök gondolja, hanem inkább abból a szempontból, hogy sokkal több lehetőséget kapjanak a tagállamok és több lehetőséget kapjanak a megválasztott képviselők” – jelentette ki az MSZP nemrég megválasztott elnöke, aki magas rangú uniós politikusokkal tárgyalt Brüsszelben.
Molnár Gyula kedden érkezett a belga fővárosba, ahol tárgyalt Martin Schulz-cal, az Európai Parlament (EP) elnökével, Maros Sefcoviccsal, az Európai Bizottság energiaunióért felelős alelnökével, Vytenis Andriukaitis egészségügyi és Corina Cretu regionális politikáért felelős biztossal, valamint Gianni Pittellával, a szociáldemokrata EP-képviselőcsoport vezetőjével és a frakció több más tagjával.
A pártelnök úgy fogalmazott, hogy „nagyon tartalmas, intenzív tárgyalássorozatot” folytattak, amelynek a középpontjában az állt, hogy „miként gondolkozunk hosszú távon, milyen Európa lesz körülöttünk”, és hogyan fogja kezelni a kontinens „az elmúlt időszak legnagyobb válságkérdését, a menekültkérdést”. Mint mondta, minden egyes kérdésben azt tapasztalták, hogy „vannak valóságos válaszok, vannak elképzelések és vannak megoldási javaslatok”.
Martin Schulz az MSZP elnökével folytatott megbeszélése után leszögezte: „az Európai Uniónak egy erős Magyarországra van szüksége, Magyarországnak pedig egy erős Európai Unió az érdeke”. „Úgy gondolom, hogy Molnár Gyula olyan erős és fontos partner, akivel az unió jövőjét közösen alakítani tudjuk majd” - tette hozzá.
Molnár pedig arról számolt be, hogy a magyar szocialisták és az EP elnöke között egyetértés volt abban, hogy „az unió jelen formájában érdemi reformra szorul, de progresszív és valós megoldásokra, nem pedig az európai közösséget szétverni szándékozó, orbáni kamujavaslatokra”. „Miközben Orbán plakátokon üzenget Brüsszelnek, addig mi előremutató és a hosszú távú magyar érdekeket szolgáló javaslatokkal érkeztünk az Európai Unió fővárosába. Közpénzen folytatott kekeckedés helyett a magyar társadalmat húsbavágó módon érintő szociális és egészségügyi kérdésekről tárgyaltunk” – tette hozzá Molnár Gyula.
A szocialista párt elnöke emellett elmondta, hogy a következő hetekben be fogják mutatni, milyen Európában gondolkoznak és azt, hogy „milyen kérdéseket fed el a migránsüggyel a kormány”.
Az MSZP vasárnap jelentette be, hogy átfogó reformcsomagot állítottak össze az Európai Unió „újraegyesítése” céljából, amely szerint „érdemi változtatásokra, például az intézményrendszer döntési szintjeinek átalakítására, integráltabb működésre, a népképviselet befolyásának növelésére, átfogó humán befektetési tervre és a renitens tagállamokkal szembeni valós szankciókra van szükség”.