Aggódik az ENSZ a szerb-magyar határon várakozó migránsokért

2016. július 08. 20:39

Romlik a szerb-magyar határnál rekedt migránsok helyzete, többen pedig arról számoltak be, hogy a magyar hatóságok nem egedik, hogy átadják nekik a menedékjogi kérelmeiket – közölte pénteken az ENSZ szerbiai képviselete.

2016. július 08. 20:39

Aggodalmát fejezte ki az Egyesült Nemzetek Szervezetének szerbiai képviselete pénteken, mert szerinte romlik a szerb-magyar határon várakozó migránsok helyzete, számuk két nap alatt megduplázódott, és többen is arról számoltak be, hogy a magyar hatóságok nem engedték, hogy átadják menedékjogi kérelmüket, és – mint fogalmaztak – „visszazavarták őket Szerbiába”.

A képviselet honlapján megjelent közlemény szerint 120 migráns jelezte, hogy nem tudta átadni kérelmét a magyar hatóságoknak. Az ENSZ közleménye szerint a nemzetközi jog értelmében minden menedékkérőnek joga van ahhoz, hogy belépjen annak az országnak a területére, ahol menedéket akar kérni. A migránsok azonban jelezték, nem tudták átadni kérelmüket, és visszaküldték őket Szerbiába. A magyar hatóságoknak naponta harmincan adhatják át menedékjogi kérelmüket, míg százaknak kell gyakran embertelen körülmények között akár hetekig is várakozniuk arra, hogy sorra kerüljenek.

Feltorlódtak a migránsok a határon

Az új magyar határrendészeti szabályozást követően, amely kedd éjfélkor lépett életbe, 1300-ra nőtt a határ szerbiai oldalán várakozók száma, főleg nők és gyerekek rekedtek Szerbiában. Néhány száz migránst a szerb hatóságok a szabadkai befogadóközpontban helyeztek el, ám mintegy 800-an a szabad ég alatt, a magyar tranzitzónán kívül várakoznak.

Arra is figyelmeztetett az ENSZ szerbiai képviselete: a szigorú intézkedések arra sarkallhatják a migránsokat, hogy veszélyesebb, illegális útvonalakat keressenek, és kitegyék magukat az embercsempészek kénye-kedvének. Halmozottan veszélyes helyzetben vannak a kísérő nélküli gyerekek – olvasható a közleményben.

Vladimir Cucic szerb menekültügyi főbiztos szerint a migránsok továbbra is a március eleje óta elvileg zárt balkáni útvonalat használják, csak most kisebb számban érkeznek az országba. Megfogalmazása szerint nem az a probléma, hogy többen jönnek, hanem hogy csökkent azoknak a száma, akik el tudják hagyni az országot.

A hivatalos adatok szerint Szerbián az év eleje óta 102 ezren, tavaly pedig az év során hivatalosan összesen valamivel több mint 600 ezren haladtak át.

Összesen 68 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Anti Komcsi
2016. november 08. 14:02
A migránsok nem Magyarországon léptek be az EU területére. Görögország biztonságos. Macedónia és Szerbia is. Most kitott eszükbe?
választópolgár
2016. szeptember 22. 23:15
"Az ENSZ közleménye szerint a nemzetközi jog értelmében minden menedékkérőnek joga van ahhoz, hogy belépjen annak az országnak a területére, ahol menedéket akar kérni." De én még ott tartok hogy miért is kéne nekem eltartani a gyermekeim mellett és helyett, A szállásterületét lelakó, primitívségében túlszaporodó, működő és önfenntartó társadalmi berendezkedést létrehozni képtelen többszázmilliós arab és milliárdos afrikai megélhetési bevándorló migránsok millióit, akiknek több joga van, mint európa legnagyobb anyaországától határain túlra rekesztett kisebbségének a ~15 milliós magyarságnak akiknek, CSAK KÖTELEZETTSÉGEIK VANNAK, a fejlett, haladó, emberjogiszupelatívusz, viszont hatékonyan működésképtelen, döglődő euban.
választópolgár
2016. szeptember 22. 23:15
ENSZ, népirtás fogalma: "Népirtás alatt a következô cselekmények bármelyikének, valamely nemzeti, népi, faji vagy vallási csoport, mint olyan, teljes vagy részleges megsemmisítésének szándékával való elkövetését érti: .. (b) a csoport tagjainak súlyos testi vagy lelki sérelem okozása; (c) a csoportra megfontolva oly életfeltételek ráerôszakolása, melyeknek célja a csoport teljes vagy részleges fizikai elpusztulásának elôidézése; (d) oly intézkedések tétele, amelyek célja a csoporton belül a születések meggátolása; (e) a csoport gyermekeinek más csoporthoz való erôszakos átvitele. Miért nem indít valaki egy próbapert mivel a népirtás kísérlete - fogalma megáll jogilag is ellenünk az eu, illetve egyes jól meghatározható személyei, képviselőik részéről? A 15 milliós magyarság a védendő kisebbség, a többszázmilliós közel keleti, arab, és a milliárdos afrikai pirézekkel szemben.
paraklétosz
2016. augusztus 12. 23:28
Másoktól nem kap sokkot. Biztos hungaro-hiper-szenzitív.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!