Ciprasz Brüsszelben: Görögország csapdába esett

2015. július 08. 11:21

„Görögország Európa megszorítás-laboratóriuma lett, és a kísérlet kudarcot vallott” – jelentette ki Alexisz Ciprasz a brüsszeli Európai Parlamentben. A görög miniszterelnök szerint országa a folyamatos recesszió csapdájába esett. Úgy látja, a görögök szerint „nem lehet tovább haladni ezen a semmibe vezető úton”.

2015. július 08. 11:21

A görög válság azt bizonyítja, hogy Európa továbbra sem talált megoldást az öngerjesztő adósságválságra, ez nemcsak Görögország gondja, hanem olyan európai probléma, amely európai megoldást igényel – mondta az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén szerda délelőtt Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök.

A politikus kijelentette: a zsákutcába vezető megszorítások miatt országa a folyamatos recesszió csapdájába esett. Az elmúlt öt és fél hónapért maradéktalanul vállalja a felelősséget, de a kialakult helyzetért az alapvető felelősség évekre nyúlik vissza.

Ciprasz kiemelte, hogy az országának folyósított milliárdokból szerinte csak a bankok részesültek, a hétköznapi görög emberek nem. „Görögország Európa megszorítás-laboratóriuma lett, és a kísérlet kudarcot vallott” – jelentette ki Ciprasz.

A görög kormányfő arra is kitért, hogy országa a tönk szélére jutott, amiben a korábbi kormányok felelősségét hangsúlyozta, akik klientúra rendszert alakítottak ki, kormányzásukat korrupció és a politikai valamint a gazdasági hatalom összefonódása kísérte. Ciprasz utalt arra is, hogy a görög nemzeti vagyon több mint fele a társadalom 10 százalékának a kezében van, akik szerinte nem osztoztak ennek megfelelő arányban a görögök által viselt terhekből.

Alekszisz Ciprasz megjegyezte: bízik abban, hogy a következő néhány nap folyamán sikerül megállapodni az ország hitelezőivel. Ehhez szerinte életképes és őszinte kompromisszumra van szükség, a görög javaslat pedig olyan reformokat tartalmaz, amelyek átalakítják az országot, de amelyeket a korábbi görög kormányok és a hitelezők – szerinte szándékosan – kihagytak a korábbi megállapodásokból. Kiemelte továbbá, hogy nem más országok adófizetőire akarja áthárítani a görög államadósság terhét. Tudatta azt is, hogy a vasárnapi népszavazás eredménye nem jelenti azt, hogy a görögök szakítani akarnának Európával, a hitelezők ajánlatának elutasítása azt jelenti, hogy sok görög szerint nincs más megoldás, „nem lehet tovább haladni ezen a semmibe vezető úton”.

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ultima Ratio
2015. július 09. 18:33
Ciprasz, te és az egész néped rosszabbak vagytok a cigányoknál. A kézmosási bónusz jár még az állami cégeknél?
Türelem
2015. július 08. 13:15
Rácz Margit /MTA/ már hetekkel ezelőtt arról beszélt, hogy a drachma az egyedüli járható út. Azért érdemes kitekinteni is. Mondjuk a tőzsdékre. Európában nincs jelentős volatilitás, viszont annál megdöbbentőbb a kínai piac. A Daily Telegraf arra hívja fel a figyelmet, hogy a kínai tőzsdék egy tizenkét hónapos, 150 százalékos emelkedés után, június 12-től harmincöt százalékkal estek. elemzésük szerint Európa a görög helyzettel van elfoglalva, holott az igazi válság - a kínai 29-esnek nevezik- Kínában várható. A mandiner ritkán foglalkozik emberi sorsokkal. Jó, néha nyomon követi egyes emberek szellemi leépülését - Lendvai Ildikó, Szanyi Tibor, stb. -, de általában véve nem érzékeny a kis ember sorsa iránt. talán ezért sem foglalkoztak Giorgos Chatzifotiadis 77 éves görög nyugdíjas, világsajtót bejárt történetével. Nevezett Németországban élt és dolgozott bányászként, ám most Szalonikiben nem tudta felvenni felesége heti nyugdíj járandóságát, nem talált nyitva tartó bankot. Leült az egyik elé és sírva fakadt. A képe elkerült Ausztráliába, ahol az egyik görög származású gazdag ember, James Koufos a nyugdíjasban felismerte édesapja egykori barátját. Repülőre ült és egyben bejelentette, hogy a síró embernek tizenkét hónapig - de ha szükséges tovább is - biztosítja a havi nyugdíját. Chatzifotiadis arról beszélt, hogy az utcán kenyeret koldulnak az emberek. Most jöhetnek megint a görög emberekről kialakult sztereotípiák, de a gondolkodók számára felvillanhat Európa más országainak, akár csak a miénknek is a jövője. Ciprasz miről beszélt? A helyzet kiváltója nem az öt hónapos baloldali kormányzás, hanem az előző öt év. A hitelek nem az emberekhez, hanem a bankokhoz vándoroltak. A hitelezők csak a mostani kormány öt hónapja alatt váltották át a szigorra.
oskar
2015. július 08. 13:00
A hitelminősítők a magas kamatfelárral garantálták a nagy profitot. Nem jó ez a rendszer!!!!! Bóvli kategória volt Görögország, ugye? Mégis azt mondják, hogy a hitelezők nem bukhatnak. Ha magánszemély vagyok és egy bóvlit veszek, akkor csak magamra számíthatok, ha az nem jön be.
Himalája
2015. július 08. 12:49
"Ciprasz utalt arra is, hogy a görög nemzeti vagyon több mint fele a társadalom 10 százalékának a kezében van, akik szerinte nem osztoztak ennek megfelelő arányban a görögök által viselt terhekből." Hát igen, ez is benne van a pakliban. Szerencsére ez az arány MO-n sokkal kedvezőbb, úgyhogy sosem fogunk olyan problémák elé nézni, mint a görögök.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!