Aszad üdvözölte az iráni atommegállapodást

2015. július 14. 17:39

Míg a szír, a török, az iraki, a pakisztáni és az afgán kormány közleményben vagy sajtótájékoztatón üdvözölte az iráni atomprogrammal kapcsolatos megállapodást, Szaúd-Arábia egyik tisztségviselője szerint az veszélyt jelenthet a térségre. Izrael kifejezetten elhibázott döntésnek tartja az egyezséget.

2015. július 14. 17:39

Vegyes reakciókat váltott ki az Iránnal szomszédos országokban és a muzulmán világ más országaiban az a megállapodás, amely Teherán és a hatok elnevezésű országcsoport között született kedden az iráni atomprogrammal kapcsolatban; volt olyan, amely üdvözölte, és volt, amelyik bírálta a megegyezést.

A szíriai elnök, Bassár el-Aszad gratulált legfontosabb térségbeli partnerének a megállapodáshoz. Irán legfőbb vallási és politikai vezetőjének, Ali Hamenei ajatolláhnak címzett jókívánságait a szíriai állami hírügynökség tette közzé.
Aszad a megállapodást „diadalnak” minősítette, amely szerinte egy „hatalmas fordulópontot” jelent Irán történelmében. „Biztosak vagyunk abban, hogy az Iráni Iszlám Köztársaság ezután még nagyobb lendülettel támogatja majd a nemzetek igaz ügyeit, arra törekedve, hogy béke és stabilitás uralkodjon a régióban és az egész világon” – áll a közleményben. Aszad ezzel feltehetően azon reményére utalt, hogy a szankciók feloldásával politikai és gazdasági téren egyaránt megerősödő Irán fokozott mértékben segíti majd Damaszkuszt a felkelők elleni harcában.

Aszad – csakúgy mint a szíriai rezsim nagy része – az iszlám síita ágából kialakult alavita kisebbséghez tartozik, s megfigyelők szerint nagyrészt a síita nagyhatalom, Irán katonai, anyagi és hírszerzési támogatásának köszönheti, hogy még hatalmon van.

A síiták uralta, és ugyancsak Teherán stratégiai támogatását élvező iraki kormány külügyminisztere, Ibráhím al-Dzsaafari azt húzta alá, hogy az egyezség megkötése és a megállapodásba foglalt pontok megvalósítása fontos a régió stabilitásának megteremtéséhez. Az éppen Ankarában tartózkodó Dzsaafari török kollégája, Mevlut Cavusoglu közös sajtótájékoztatójukon kijelentette, hogy az Iránnal szembeni szankciók feloldásából az egész régió gazdaságának előnye származna, és ez közvetlen hatással lenne a török gazdaságra is. A török pénzügyminiszter, Mehmet Simsek Twitter-oldalán megjelent üzenetében ugyanakkor úgy fogalmazott: a megállapodás „nagyon jó hír a török gazdaságnak”.

Az Iránnal ugyancsak szomszédos Pakisztán és Afganisztán is üdvözölte a Teherán és a hatok közt létrejött egyezséget. A nukleáris hatalom Pakisztán külügyminisztériuma közölte, hogy Iszlámábád mindig is kiállt az iráni atomprogram körüli vita békés megoldása mellett. Asraf Gáni afgán államfő is közleményt adott ki, amely szerint Kabul minden olyan erőfeszítést üdvözöl, amely a régió békéjét és stabilitását erősíti.

Irán legjelentősebb térségbeli ellenlábasa, Szaúd-Arábia egy meg nem nevezett tisztségviselője ugyanakkor hírügynökségi források szerint úgy nyilatkozott, hogy a megállapodás veszélyesebbé teheti a Közel-Keletet, amelyet Teherán Irakban, Szíriában, Libanonban és Jemenben űzött tevékenységei már így is destabilizálták. Véleménye szerint, ha az egyezség megakadályozza Teheránt abban, hogy atomfegyverre tegyen szert, egy „boldog napról” beszélhetünk, akkor viszont nem, ha az egyezmény lehetővé tenné, hogy Irán pusztítást okozzon a térségben.

A szunnita nagyhatalom sokak szerint már jelenleg is közvetett háborút vív Teherán ellen. Egy szaúdi vezetésű arab katonai koalíció hónapok óta bombázza Jemenben a síita húszi felkelőket, akik néhány hónap alatt az Arab-félsziget déli részén fekvő ország jelentős részét uralmuk alá vonták. A húszi lázadók sokak szerint iráni támogatással érték el katonai sikereiket.

Ahogy arról a megegyezés híréről beszámolva írtunk, Izrael ugyancsak aggódik a megállapodás létrejötte miatt, amit Benjamin Netanjahu kormányfő „történelmi tévedésnek” nevezett. Elemzők szerint nem zárható ki, hogy az izraeli lobbi eléri az amerikai törvényhozásnál, hogy a dokumentum ne kapjon megerősítést.

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!