Handelsblatt: Merkel és Hollande nem támogatja az EU integrációjának mélyítését

2015. június 05. 18:48

Az EU-val szembeni kritikus erőktől való félelem miatt nem támogatja sem Angela Merkel, sem Francois Hollande az Európai Unió integrációjának mélyítését – írja a Handelsblatt. Az ügyet a két kormányfő csak 2017-es francia elnökválasztás után tárgyalná újra, amikorra a két ország közös koncepcióval állhat elő az integráció mélyítéséről.

2015. június 05. 18:48

A német kancellár és a francia államfő egyelőre nem támogatja az euróövezeti integráció elmélyítését, és szándékuk szerint az ügy csak a 2017-es francia elnökválasztás után kerül napirendre – írta pénteken a Handelsblatt című német üzleti lap.

Az öt legfőbb uniós, illetve euróövezeti intézmény – az Európai Tanács, az Európai Parlament és az Európai Bizottság, valamint az Európai Központi Bank és az euróövezeti pénzügyminiszteri tanács, az eurócsoport – elnökének vezetésével hónapok óta készül egy koncepció a valutaunió továbbfejlesztéséről, és ezt az eredeti tervek szerint a június 25-én kezdődő uniós csúcson vitatják meg. Egy magas beosztású uniós diplomata szerint viszont a koncepciónak nemigen lesz szerepe a tagországi vezetők tanácskozásán. Legfeljebb tudomásul veszik, hogy az öt elnök jelentése elkészült, de az is meglehet, hogy az ügyet leveszik a csúcs napirendjéről – írta a Handelsblatt.

A lap szerint a koncepció Németország és Franciaország nyomására kerül fiókba. Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia államfő úgy véli, hogy majd csak a 2017-es francia elnökválasztás után kell foglalkozni az euróövezeti integráció további mélyítésével. Erre utal a Német-francia hozzájárulás a gazdasági- és valutaunióhoz című, a Handelsblatt birtokába került munkaanyag is, amelyben az áll, hogy Berlin és Párizs közös koncepciót készít az euróövezet politikai és intézményi kereteinek átalakításáról, de csak 2016 végére – írta a német üzleti lap.

A főbb elemeket Sigmar Gabriel német és Emmanuel Macron francia gazdasági miniszter egy csütörtökön megjelent közös írásban már ismertette, de a gazdasági és szociális unióból, a közös költségvetésből, vagy éppen az euróövezeti biztos intézményéből egyelőre nem valósul meg semmi, mert Merkel és Hollande mindezt „élesen ellenzi”.

A „tétlenség mozgatórugója” a görög válság és az EU-ellenes, illetve EU-szkeptikus pártok, mozgalmak erősödése – írta a Handelsblatt. Az euróövezetet egyelőre leköti Görögország államadósság-válsága. „Most egyben kell tartanunk a valutauniót, a mélyítés később következik” – idézte a lap Pierre Moscovicit, az Európai Bizottság gazdasági ügyekben illetékes tagját.

Az EU-val szemben kritikus erőktől való félelem pedig csírájában fojt el minden integráció-mélyítési kezdeményezést – tette hozzá az üzleti lap, kifejtve, hogy az EU-szkeptikusokat David Cameron brit miniszterelnök vezeti, aki „vissza akarja fordítani az európai integrációt”, és ehhez módosítani akarja az EU működését szabályozó lisszaboni szerződést. Az euróövezeti tagországok ellenállnak, elutasítják a szerződés reformját, amivel ugyan megakadályozzák a visszafordulást a nemzetállamok felé, de azt is ellehetetlenítik, hogy az övezet tagországai közös gazdasági kormányzatot építsenek fel, hiszen ahhoz közösségi szintre kell helyezni tagállami kompetenciákat, ami csak az uniós szerződések módosításával lehetséges – írta a Handelsblatt.

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
választópolgár
2015. június 05. 23:16
miért nem kérdezik meg az általános iskolai végzettséggel rendelkező túlképzett kompetens eu elnököt martin sulcot?
Vadjoe
2015. június 05. 22:07
Én meg már azt hittem, hogy ott helyben megalapítják az Európai Egyesült Államokat, azt követően pedig a DK kerül kormányra, mivel fölényesen nyeri az előrehozott választásokat. Szörnyen csalódott vagyok. :D
heep
2015. június 05. 20:36
Vajon mikor oszlik fel az unió a mai formájában? Mert, hogy most ezzel a felállással nem működik azt már csak a vak nem látja. Ez a se hideg, se meleg állapot sehova sem vezet. Vagy legyen független nemzetállamok vámuniója, gazdasági és katonai szövetsége. De akkor meg kell szüntetni az egész brüsszeli paratársaságot. Bizottságostól, parlamentestől, mindenestől. Vagy legyen valóban Európai Egyesült államok. Egységes pénzzel, törvényekkel, egyetlen központi kormánnyal, parlamenttel. De ez már csak a nyelvi akadályok miatt sem működne.
paraklétosz
2015. június 05. 19:52
Bújócskáznak. Szerencse, hogy van egy állandó hunyó.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!