Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Understanding The Crash – The Financial Crisis of 2008: Causes, Consequences, Cures címmel adta ki a gazdasági válság körülményeit elemző első kiadványát a budapesti székhelyű, konzervatív-liberális Danube Institute.
A budapesti Danube Institute – melynek igazgatója John O'Sullivan, Margaret Thatcher egykori tanácsadója – 2013 végén kezdte el működését. Az intézet első nagyobb rendezvénye volt a 2008-as nagy pénzügyi és gazdasági válság okait, következményeit és lehetséges gyógymódjait elemző konferencia, amelyet 2013 november 14-15-én tartottak Budapesten, nemzetközi előadók részvételével.
A Danube Institute most könyv formájában is kiadta a konferencia előadásait, a kiadvány szerkesztője Gerald Frost, az intézet igazgató-helyettese volt. A kötet iránt a Danube Institute alábbi elérhetőségein keresztül érdeklődhetnek.
Az Understanding The Crash első írását John O'Sullivan jegyzi, körüljárva annak a kérdését, hogy a válság mennyire tekinthető a piac és mennyire a kormányzatok válságának. A konferencián előadó Norman Lamont volt brit pénzügyminiszter (1990-1993) írásában azt fejtegeti, milyen tanulságokkal szolgálhat a 2008-ban kitört válság a számunkra, és milyen hatásokkal volt az az eurózónára és az amerikai dollárpolitikára. Peter J. Wallison, az American Enterprise Institute munkatársa a válság amerikai ingatlanügyi szabályozásra való hatását vizsgálja cikkében. A Wall Street válságban játszott szerepéről adott elő és ír a Danube Institute kiadványában Jack Hollihan, a Litchfield Capital Holdings befektetési és tanácsadó cég elnöke. Magyar részről Bod Péter Ákos közgazdász, az MNB volt elnöke és volt miniszter írt cikket a válság közép-európai hatásairól. Piotr Naimski lengyel ellenzéki politikus a gazdasági válság és a brüsszeli politika kölcsönhatásait elemzi írásában. Jiří Weigl cseh közgazdász az euró válságban betöltött szerepére koncentrál elemzésében.
A Danube Institute kiadványában Kishore Jayabalan, az Acton Institute római igazgatója a katolikus, pápai megközelítéseket, álláspontokat mutatja be cikkében. Hannes H. Gissuarson izlandi politikatudós az észak-atlanti szigetország 2008-as nagy válságát és az abból kivezető utat elemzi írásában. Az Understanding The Crash cikkeinek sorát Karlyn Bowman, az American Enterprise Institute vezető munkatársa zárja, aki a válság utóhatásait, mai következményeit veszi számba, különösen az amerikaiak kapitalizmusról alkotott véleményének változásaira.
A szerzők nagy részének végkövetkeztetése az, hogy a 2008-as válság felelősei és okai mások voltak, mint amit sokan az elmúlt években tudni véltek. Amit átéltünk, az nem a kapitalizmus, hanem a piacba való beleavatkozás válsága volt, és inkább a politikusok, mintsem a bankok voltak felelősök érte.