Beijedtek Orbán javaslatától a németek, fel is mondták gyorsan a sablondumát
Orbán még mindig nem azt teszi, amit elvárnának tőle a németek.
Odesszában az ukránpártiak felgyújtottak egy szakszervezeti épületet, mert állítólag onnan lőttek rájuk. A tűz miatt 38-an haltak meg. Közben Szlovjanszkot visszafoglalják az ukrán „terrorellenes” erők: itt is vannak áldozatok, de nem tudni, mennyi. Az akció szombat hajnalban Kramatorszkban folytatódott.
Odesszában azt követően kezdődtek összecsapások, hogy pénteken a kormányerők megkezdték Szlovjanszk visszafoglalását. Az ukránpártiak felgyújtottak egy szakszervezeti épületet: azt állították, hogy onnan lőttek rájuk az oroszpártiak. Négy Kijev-párti demonstráló vesztette életét az összecsapásokban, köztük hárman lőtt sebet kaptak. Az ukránpártiak előbb az oroszbarátok aláírásgyűjtő sátrait gyújtották fel, majd azt az épületet, ahová bemenekültek.
A tűzben 38-an haltak meg: többen kiugráltak az épület emeleti ablakaiból, vagy füstmérgezést kaptak. Az ukrán hírügynökség szerint az oroszbarát szakadárok a háztetőkről is lőtték az ukrán hatalom híveit, a rendőrség pedig nem avatkozott közbe. Utóbb viszont a hatóságok százharminc embert vettek őrizetbe. A helyi rendőrfőnök azt mondta: a zavargásokban való részvétellel, továbbá előre megfontolt szándékkal elkövetett bűncselekménnyel vádolhatják őket.
Az orosz külügyminisztérium közleménye szerint a kijevi hatóságok „bűnös és felelőtlen” magatartása az oka az Odesszában történteknek. Szergej Lavrov ugyanakkor azon EBESZ-megfigyelők elengedését sürgeti, akiket Kelet-Ukrajnában ejtettek foglyul az oroszbarát szakadárok. Az orosz külügyminiszter arra kérte az EBESZ soros elnökét, hogy vesse latba elnöki jogköreit a megfigyelők szabadon bocsátása érdekében. Hozzátette, hogy ebben Oroszország is hajlandó együttműködni – írja a Magyar Nemzet.
Az ukrán kormenyéerők műveletei szombat hajnalban Kramatorszkban folytatódtak, a tévétornyot már el is foglalták – jelentette be a belügyminiszter.
Az ukrán hivatalos információk szerint Szlovjanszkban is sok szakadár meghalt, ugyanakkor a helyiek nem tudnak áldozatokról, azt mondják: a kormányerők csak körbevették a várost – írja az Index.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa közben újra összeült Ukrajna ügyében, de nem sikerült előbbre jutniuk. Vitalij Csurkin orosz nagykövet követelte „az összes erőszakcselekmény gyors leállítását” és arra figyelmeztette a kormánya által illegitimnek tekintett kijevi vezetést és „nyugati segítőit”, hogy ne kövessenek el „végzetes hibát” és állítsák le a kelet-ukrajnai offenzívát. A BT tagjai viszont azzal vádolták Oroszországot, hogy az fegyverezte fel azokat az oroszpárti erőket, amelyek 10 kelet-ukrajnai városban középületeket foglaltak el és „műfelháborodásnak” nevezték Csurkin szavait. A Biztonsági Tanácsban Oroszországnak vétójoga van, a testület eddig semmiről nem tudott megállapodni Ukrajna ügyében.
Az ügyben közben megbeszélést folytatott az amerikai elnök és a német kancellár. Obama és Merkel egyaránt hangsúlyozták: ha nem stabilizálódik a helyzet, újabb gazdasági szankciókat vetnek be Oroszországgal szemben.
Az amerikai védelmi miniszter pénteken arról beszélt: a NATO-tagállamoknak növelniük kell védelmi kiadásaikat az Ukrajna elleni orosz fellépés fényében, mert Oroszország hosszú távon próbára fogja tenni a NATO célját, az állóképességét és elkötelezettségét.