Három szó – így reagált Orbán Viktor a magyar válogatott sikerére!
A miniszterelnök a Facebookon gratulált.
Az amerikai elnök hétfőn Nurszultan Nazarbajev kazah elnökkel és Mariano Rajoy spanyol miniszterelnökkel egyeztetett az ukrajnai válság rendezéséről. Kedden Londonban folytat szakértői egyeztetéseket a helyzetről több európai ország, valamint az Egyesült Államok, Kanada, Japán és Törökország képviselői.
Barack Obama amerikai elnök hétfőn Nurszultan Nazarbajev kazah elnökkel és Mariano Rajoy spanyol miniszterelnökkel egyeztetett az ukrajnai válság rendezéséről. A Fehér Ház közleménye szerint Obama és Nazarbajev megerősítette: mindketten érdekeltek abban, hogy megtalálják az Oroszország és Ukrajna közötti viszály békés rendezésének módját. Egyetértettek a szuverenitás és a területi épség elvének fenntartásában. Obama megerősítette az Egyesült Államok amelletti elkötelezettségét, hogy az ukránok félelem és külföldi beavatkozás nélkül dönthessenek a jövőjükről. Az amerikai elnök arra bátorította Kazahsztánt, játsszon aktív szerepet abban, hogy sikerüljön megtalálni a békés megoldást Ukrajna számára.
A spanyol kormányfővel folytatott megbeszélése során az amerikai elnök üdvözölte az Egyesült Államok és az Európai Unió erős és egységes álláspontját Oroszország ukrajnai katonai intervenciójával szemben, ami kifejeződött az Európai Tanács március 6-i következtetéseiben is. A két vezető megismételte komoly aggodalmát a nemzetközi jog Oroszország általi nyilvánvaló megsértése miatt, és megerősítette, hogy támogatják Ukrajna szuverenitását és területi egységét.
Obama és Rajoy üdvözölte az ukrán kormánynak azt az önmérsékletét, amellyel az ország szuverenitásának orosz megsértésére reagált. Az amerikai és a spanyol vezető egyetértett abban, hogy Oroszország és Ukrajna közötti közvetlen párbeszédre van szükség a helyzet csillapítása, valamint Ukrajna szuverenitásának és területi épségének helyreállítása érdekében. Mindketten elutasították a Krímben kiírt népszavazást, s hangsúlyozták, hogy minden, Ukrajna jövőjével kapcsolatos döntést csak a kijevi kormány bevonásával lehet meghozni. Barack Obama a nap folyamán előzőleg Hszi Csin-ping kínai elnöknek is kifejtette Washington álláspontját az ukrán válsággal kapcsolatosan.
Közben a francia külügyminiszter azt közölte, hogy már a héten újabb szankciók várhatók Oroszországgal szemben, amennyiben nem válaszol az ukrajnai válság rendezését érintő nyugati javaslatokra.
„John Kerry (amerikai külügyminiszter) közvetítésével küldtünk egy javaslatot az oroszoknak. Nem válaszoltak. Ha pozitívan válaszolnak, John Kerry Moszkvába megy, és nem lesznek egyelőre szankciók. Ha nem válaszolnak vagy negatívan válaszolnak, akkor egy rakás szankció lesz, amelyekről már a héten dönthetünk” – mondta kedden a francia diplomácia vezetője a France Inter francia közszolgálati rádióban, de nem részletezte a javaslatokat. Annyit mondott, hogy a szankciók újabb vízumtilalmi és vagyonzárolási intézkedéseket tartalmaznának.
John Kerry amerikai külügyminiszter elhalasztotta hétfőre tervezett moszkvai útját, de elküldte Moszkvába a Washington álláspontját és javaslatait tartalmazó dokumentumot. Erről orosz kollegája, Szergej Lavrov kifejtette, hogy az olyan elképzelést tartalmaz, amely „nem igazán elégíti ki” az orosz külügyet, amely elkészítette saját javaslatait. Az Oroszország elleni szankciókról kedden Londonban folytat egyeztetést szakértői szinten több európai ország, valamint az Egyesült Államok, Japán, Kanada és Törökország.
„Technikai megbeszélésről van szó annak érdekében, hogy minél szélesebb körű legyen az egyetértés azokról az intézkedésekről, amelyeket nemzetközi szinten kívánunk meghozni”– jelezte a brit külügyminisztérium. David Cameron brit kormányfő hétfőn úgy fogalmazott, hogy „napokon belül” döntés születhet orosz kormányilletékeseket sújtó „célzott szankciókról”, ha Moszkva nem ad érdemi választ az ukrajnai fellépésével kapcsolatos nyugati aggályokra.