Oroszország támogatja Orbán Viktor tűzszüneti javaslatát
Volodimir Zelenszkij viszont mindent elutasított.
Moszkva szerint az Egyesült Államok és Nagy-Britannia sértette meg az 1994-es budapesti memorandumban vállalt kötelezettségeit azzal, hogy szemet hunytak a „kijevi államcsíny” felett és egyben aktívan hozzájárultak annak végrehajtásához.
A budapesti memorandumban Nagy-Britannia, az Egyesült Államok és Oroszország vállalta, hogy szavatolja az „Ukrajna függetlenségével járó jogok” biztosítását. Moszkva szerint ezt épp a két nyugati ország sértette meg azzal, hogy szemet hunytak a „kijevi államcsíny” felett, sőt hozzájárultak annak végrehajtásához.
Az orosz külügyi tárca kérdések formájában felhánytorgatta, hogy a „kijevi zavargások idején” az Egyesült Államok és az Európai Unió szankciókkal fenyegette meg az akkori ukrán vezetést, amit Moszkva „gazdasági kényszerítésnek” tart. A nyugati államok szemére vetette azt is, hogy küldötteik a Majdanon (a kijevi főtéren) „szinte állandóan ügyeletet tartottak”.
„Hogy lehet minősíteni az Egyesült Államok és az Európai Unió azon kijelentéseit, miszerint nem tekintik legitim partnernek a törvényesen megválasztott elnököt (Viktor Janukovicsot), miközben elismerik az új ukrán vezetést, amelyet a kijevi főtéren választottak meg, megsértve minden alkotmányos eljárást?” - olvasható az orosz külügyi közleményben.
Moszkva szerint mindez jól példázza, hogy „az Egyesült Államok és az Európai Unió milyen aktívan járult hozzá az államcsínyhez Kijevben, Ukrajna politikai függetlensége és szuverenitása ellen fellépve, megszegve a budapesti egyezményben vállalt kötelezettségeiket”.
Kijev ugyanakkor Moszkvát vádolja a memorandum megsértésével. Az ukrán parlament még a múlt kedden politikai és katonai segítséget kért az Ukrajna biztonságát szavatoló országoktól.