Miért jó nekünk, hogy Románia és Bulgária schengeni tagok lettek?
Az uniós belügyminiszterek tanácsa csütörtökön Brüsszelben megszavazta a magyar uniós elnökségi előterjesztést, amely Románia és Bulgária felvételét javasolta a schengeni övezetbe.
Irányváltásra van szükség a német külpolitikában, az évtizedes visszafogottság után nagyobb felelősséget kell vállalni a folyamatok alakításában, mondta a német államfő pénteken az 50. müncheni biztonságpolitikai konferenciát megnyitó beszédében.
Joachim Gauck szerint Németországnak nem szabad a történelmi múlt bűneire hivatkozva tartózkodnia az aktív külpolitikai szerepvállalástól, hanem vállalnia kell az utóbbi években megnövekedett nemzetközi tekintélyéhez kapcsolódó felelősséget.
„Németország az átlagot meghaladó mértékben globalizálódott, és átlagon felüli mértékben profitál a nyílt világrendből, amelynek révén az érdekérvényesítést egyesítheti az alapvető értékei képviseletével. Ezért a 21. században Németország legfőbb külpolitikai feladata a nyílt világrend védelme és fenntarthatóságának biztosítása. Ez nagy kihívás, mert a felelősségvállalásnak ezt a formáját nemigen gyakorolta még, a világ pedig a jövőkutatók valamennyi előrejelzésénél gyorsabban változik” – fogalmazott beszédében Joachim Gauck.
A német államfő szerint a nukleáris fegyverek elterjedése világszerte veszély, és helyi konfliktusokból egész régiókat elborító válságok alakulhatnak ki, miközben az egyetlen szuperhatalom, az Egyesült Államok éppen átgondolja a globális szerepvállalását, Európa pedig saját magával van elfoglalva. Ebben a helyzetben engem nem győz meg, aki azt állítja, hogy Németország folytathatja az eddigi külpolitikáját, mondta Joachim Gauck.
A nagyobb nemzetközi felelősségvállalásból jelentősebb anyagi hozzájárulás következik a válságok megoldásához, de esetenként katonák bevetése is, emelte ki. Ugyanakkor Németország továbbra sem támogatja majd, hogy kizárólag katonai erővel oldjanak fel válsághelyzeteket. Németországnak higgadtan kell cselekednie, és amikor német katonák bevetéséről van szó, nem zárkózhat el elvi megfontolásból, de nem is mondhat reflexből igent, fejtegette a német államfő a konferencián, melyen Martonyi János is részt vesz.