Büntetőeljárás a cseh exkormányfő ellen

2013. július 08. 14:12

Büntetőeljárást indítana Petr Necas bukott cseh kormányfő ellen az államügyészség. Ivo Istvan államügyész ezért hétfő délelőtt hivatalos kéréssel fordult Miroslava Nemcovához, az alsóház elnökéhez, hogy a testület az üggyel kapcsolatban vonja meg a képviselői mentességet Necastól.

2013. július 08. 14:12

Bár az államügyészség hivatalosan nem közölte, miért kíván vizsgálatot indítani Necas ellen, helyi megfigyelők biztosra veszik, hogy a lépés összefüggésben van azzal az állítólagos politikai korrupcióval, amely miatt a kormányfő kabinetfőnöke Jana Nagyová már vizsgálati fogságban van.

Nemcová közölte: az államügyészség kérése előbb a mandátumvizsgáló bizottság elé kerül, amely vagy támogatja, vagy elutasítja a kérést. Ezt követően a képviselőház is napirendre tűzi az ügyet.

Frissítés: A rendőrség azzal vádolja Necast, hogy kormányfőként tavaly ősszel a parlamenti alsóház három képviselőnek jól fizetett állami állásokat ígért cserébe azért, ha lehetővé teszik a kormány reformcsomagjának parlamenti elfogadását. Az ügy a cseh kormány tavaly novemberben elfogadott takarékossági és reformcsomagjával kapcsolatos. A jogszabályt hosszú ideig azért nem sikerült jóváhagyni a parlamentben, mert az ellenzéken kívül a kormányzó Polgári Demokratikus Párt (ODS) néhány képviselője sem volt hajlandó azt támogatni.

Az intézkedéscsomagot végül is úgy fogadták el, hogy a Necas vezette ODS belső ellenzékének három képviselője lemondott parlamenti mandátumáról, s a helyükre lépő újak pedig már igent mondtak a törvényre. Később kiderült, hogy a három volt képviselő – Marek Snajdr, Petr Tluchor és Ivan Fuksa – jól fizető állást kapott egy-egy állami cég vezetésében. Václav Láska neves prágai jogász szerint az ügy kimeríti a korrupció fogalmát, ezért februárban büntetőeljárást kezdeményezett Necas ellen. A kormányfőt az ügyvéd azzal vádolja, hogy a posztokkal lefizette a képviselőket, míg a képviselőket azzal, hogy ezt elfogadták. A hatályos cseh törvények szerint mindkettő büntetendő.

A közelmúltban életbe lépett új szabályok szerint ha a parlament nem adná ki Necast a rendőrségnek, akkor a politikus ellen mandátuma lejárta után is megindulhatna a büntetőeljárás. Korábban ilyen esetekben – egy parlamenti nem esetén – a cseh képviselők életfogytiglani mentességet élveztek az adott ügyben. Necas a múlt hét végén bírálta az államügyészséget, azt állítván, hogy indokolatlanul hosszan tartja az ügyben érintetteket – összesen hét személyt – vizsgálati fogságban. Ugyanakkor közölte: szeretné, ha a rendőrség őt is kihallgatná, mert úgy véli, bizonyítékokkal tudja alátámasztani, hogy nincs szó bűncselekményről.

A politikus a korrupció vádját már korábban – és most is – visszautasította, alaptalannak minősítette. Tagadja, hogy a parlamentből távozó politikusok valamiféle ellenszolgáltatásként kapták volna meg új pozíciójukat. Szerinte Snajdr, Tluchor és Fuksa azért kapott helyet az állami cégek menedzsmentjében, mert korábbi munkájuk során olyan tapasztalatokhoz jutottak, amelyeket most az állam érdekében fel tudnak használni.

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
KannibálTatárÚr
2013. július 08. 20:06
Már cseh újságokban is olvastam a "korrupció" megitéléséről. Ennek alapján ha valakinek állást szerzünk, korrupcióval lehet megvádolni bennünket. Nečasnak személyes haszna nem volt az ügyből, csak a törvény megszavazását tette lehetővé a párton belüli ellenzék távozásával a parlamentből. Zeman nagy kártyás, ő kötötte meg az ellenzéki megállapodást (opozočná zmluva), ami lehetővé tette a vagyonosodást a kormánypártiaknak és az ellenzékieknek is az állami vagyonból kb. 2:1 arányban. Lehet, hogy most is valamit előkészít és a tisztességes Nečas galibázna neki.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!