A Politico szerint Putyin nyerte a román választást, még a NATO-t is szóba hozták
A brüsszeli lap szerzője próbálja megérteni miért fordult Románia lakossága a liberálisok helyett a radikális jobboldaliak felé.
Kiállt Petr Necas cseh miniszterelnök mellett a legerősebb kormánypárt, az ODS végrehajtó bizottsága. A kormányfő szerint a szavazás eredménye arról, hogy támogassák-e vagy sem, nagyjából 2:1 volt az ő javára, amit jó eredménynek tart.
„Az ODS szélesebb vezetése támogatásáról biztosította a miniszterelnököt és pártelnököt” – közölte Miroslava Nemcová, a párt alelnöke a szombatra virradóra véget érő ülés után. A polgári demokraták szélesebb vezetősége azután döntött így, miután a rendőrség csütörtökön őrizetbe vette Jana Nagyovát, a miniszterelnök kabinetfőnökét, és közölte, hogy hivatali hatalmával való visszaélés és korrupció gyanúja miatt büntetőeljárást indítanak ellene. Az ellenzék az ügy miatt Necas lemondását követeli.
A kormányfő szerint a szavazás arról, hogy támogassák-e vagy sem, nagyjából 2:1 volt az ő javára, amit jó eredménynek tart. Természetesnek tartja, hogy egy ilyen ügyben megoszlanak a vélemények, s a pártvezetés egy része ellene voksolt. Az eredményt nagyon tisztes támogatásnak tartom, mondta Necas újságíróknak. Kiszivárgott információk szerint az ülésen elsősorban a párt regionális vezetői követelték Necas lemondását.
A rendőrség azon közlését, hogy kabinetfőnöke megfigyeltette a feleségét és a miniszterelnöki hivatal két alkalmazottját, nem volt hajlandó kommentálni. Újságíróknak mindössze annyit mondott, hogy ez az ügy bizarr dolog. A miniszterelnök ugyanakkor jelezte, hogy valószínűleg megválik őrizetbe vett munkatársaitól, beleértve Nagyovát is. „Valószínűleg úgy oldjuk meg ezt a problémát, ahogy ez szokás” – jegyezte meg.
Az ODS koalíciós partnere, a TOP 09 párt vezetősége már pénteken kinyilvánította, hogy támogatja Necast. Ugyanakkor felszólították a kormányfőt, hogy váljon meg őrizetbe vett munkatársaitól. A polgári demokraták vezetősége ugyanakkor nem lát semmi kivetnivalót azokban a politikai megállapodásokban, melyek alapján az ODS-ből távozó képviselők jól fizető helyeket kaptak állami vállalatokban.
A párt szerint ez nem tekinthető bűncselekménynek. „Az ellenkező minősítés a demokratikus rendszer működésének alapjait rengetné meg, hiszen a rendszer az ilyen politikai megállapodásokon alapul. Nem zárkózunk el az elől a vita elől, hogyan lehetne ezen a rendszeren javítani” – jelentette ki Nemcová.