Romney kiélezte a versenyt

2012. október 16. 11:07

Az amerikai elnökjelöltek első televíziós vitája előtt alig akadt olyan „billegő” vagy „csatatérállam”, amelyben ne Barack Obama elnök vezetett volna a közvélemény-kutatások szerint. Mára viszont, három héttel az elnökválasztás előtt, a republikánus kihívó, Mitt Romney kiélezte a versenyt, sőt, több államban meg is előzte riválisát.

2012. október 16. 11:07

A nagy amerikai pártok kampánystratégái a következetesen a demokratákra vagy a republikánusokra szavazó államokat többnyire bevehetetlen erődnek tekintik, ezért a választások sorsát inkább az egy vagy másik irányba kibillenthető „csatatérállamokban” próbálják meg eldönteni. A kétlépcsős amerikai választási rendszerben ugyanis nem az a jelölt nyer, aki országos szinten a legtöbb szavazatot kapja, hanem az, amelyik a választások eredménye alapján több hívét tudja bejuttatni az elektori testületbe.

Az 538 fős elektori kollégium (a testületnek annyi tagja van, mint a szövetségi képviselőháznak és a szenátusnak együttvéve, kiegészülve a szövetségi területen fekvő Washington 3 elektorával) szavazásán az nyer, aki meg tud szerezni 270 szavazatot. Az államok – csakúgy, mint a szövetségi törvényhozásba – az elektorok közé is a lakosságuk nagysága függvényében delegálhatnak tagokat, túlnyomó többségükben „a győztes mindent visz” alapon.

A jelentősebb közvélemény-kutatásokat átlagoló RealClearPolitics legfrissebb adatai szerint az Obama-Biden párosra ma 201, a Romney-Ryan duóra pedig 191 elektor szavazna biztosan. A küzdelem 11 államnak – és 146 elektornak – az egyik vagy a másik fél javára történő elhódításáért folyik.

A USA Today a „csatatérállamok” számát 12-ben határozta meg, és azt állítja, hogy ezekben Romney 4 százalékpontos előnyre tett szert. A The Wall Street Journal szerint viszont továbbra is Obama vezet a legtöbb elhódítható területen, de előnye minimálisra csökkent, mi több, a két legfontosabb vitatott államban, Floridában és Ohióban kiéleződött a küzdelem. Ez elemzők szerint aligha megnyugtató a hivatalban lévő elnök számára.

Elemzések szerint az elnökválasztási küzdelem kimenetelére az gyakorolja majd a legnagyobb hatást, hogy milyen irányban dől el a közdelem Floridában (29 elektor), Ohióban (18) és Virginiában (13). Noha a két elnökjelölt a Politico szerint háromszor annyi kampányidőt töltött itt, mint az összes többi „csatatérállamban”, a választási gépezetük pedig – nem számítva a külső, „független” csoportokat – mintegy negyedmilliárd dollárt költött el az itteni televíziós reklámkampányokra, sem Obama, sem Romney nem állíthatja, hogy szilárdan a markában tartja a 60 elektort jelentő „nagy hármas” bármelyikét.

Floridában és Virginiában Romney a tv-vitában mutatott jó teljesítménye nyomán némi előnyre tett ugyan szert, ám továbbra is vékony jégen jár mindkét államban. Florida és/vagy Ohio elvesztése végzetes lehet a republikánus elnökjelölt számára. Az utóbbi államban viszont, ahol Obama október előtt jelentős előnnyel rendelkezett, a republikánus kihívó hátránya a legfrissebb közvélemény-kutatások szerint alig 5-6 százalékpontra zsugorodott. Történt ez annak ellenére is, hogy Ohio az egyik legjelentősebb haszonélvezője az autóipar 2009-ben történt kormányzati megsegítésének, és hogy az állam republikánus vezetése megnyirbálta a közalkalmazottak szakszervezeteinek kollektív jogait.

Mivel a floridai, az ohiói és a virginiai helyzet kétesélyessé vált, a két elnökjelölt kampányának figyelme az elmúlt hetekben az „ingaállamok” következő hármasa – Colorado (9 elektor), Iowa (6) és Nevada (6) – felé fordult, ahol megpróbálják feltartóztatni a másik fél előretörését, vagy ellensúlyozni a máshol jelentkező veszteségeket.Ebből a szempontból is nagy jelentőségű Obama és Romney második televíziós vitája, amelyet kedden este (közép-európai idő szerint szerdán hajnalban) rendeznek a New York állambeli Hofstra Egyetemen.

Az elnöknek mindenképpen jobban kell szerepelnie, mint az első tv-vitán, amelyen túl lagymatag, erőtlen benyomást keltett, s elemzők többsége szerint alulmaradt republikánus kihívójával szemben. Egy újabb „betli” alighanem a választás elveszítését jelentené az Egyesült Államok első színes bőrű elnöke számára – vélik megfigyelők.

 

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kunbella
2012. október 16. 12:39
Nagy lesz a tétje a mai vitának.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!