Izzott a levegő a stúdióban: Csintalan belecsapott a lecsóba
A bukfenckirály megint nagyot alakított.
Békemissziós terveiről beszélt Ferenc pápa a magyarországi látogatásáról hazafelé tartva. A részletek még nem ismertek, de máris nemzetközi reakciók születtek a hírre.
A Vatikán ukrajnai békemisszióban vesz részt, hogy véget vethessenek Oroszország és Ukrajna konfliktusának – erről Ferenc pápa beszélt vasárnap este, amikor hazafelé repült Budapestről Rómába, és szokásához híven a repülőút során nyilatkozott a sajtó képviselőinek.
„Kész vagyok mindent megtenni, ami szükséges. Egy misszió van folyamatban, de ez még nem nyilvános. Ha az lesz, majd felfedem” – mondta a katolikus egyházfő anélkül, hogy további részleteket közölt volna ezen erőfeszítésekről.
„Úgy vélem, békét csakis a csatornák megnyitásával lehet kötni. Sosem lehet békét elérni elzárkózás útján”
Mint mondta, megbeszélte az ukrajnai helyzetet Orbán Viktor miniszterelnökkel és Hilarion metropolitával, az Orosz Ortodox Egyház budapesti-magyarországi egyházmegyéje kormányzójával. „A tanácskozásokon nem pusztán a Piroska és a farkasról beszéltünk. Mindezeket a dolgokat megvitattuk. Mindenki érdekelt a békéhez vezető útban” – hangsúlyozta Ferenc pápa.
A nagy sikerű és felemelő jelenetekben gazdag magyarországi pápalátogatás záróakkordjaként Ferenc pápa nemzetközileg is fontos kijelentést tett a hazaútja során. Ismert, Ferenc pápa az ukrajnai háború tavaly februári kezdete óta
Úgy tűnik, az események ezekben a napokban gyorsultak fel igazán.
A budapesti látogatása előtt Ferenc pápa a Vatikánban fogadta Ukrajna miniszterelnökét, Denisz Smihalt. A politikus a béke érdekében tett erőfeszítésekről, a humanitárius helyzetről, valamint az ukrajnai egyházakról beszélt a katolikus egyházfővel.
Smihal egyúttal meghívta Kijevbe Ferenc pápát, aki egyébként korábban
Az ukrán kormányfő közlése szerint a pápa segítségét kérte azoknak az árva gyerekeknek a hazatéréséhez, akiket Oroszországba vittek el.
A pápa Budapesten, a Karmelita kolostorban arról beszélt: „Abban a világban, amelyben élünk, végig kell néznünk, ahogy a béke álmát éneklő kórusnak sajnálatosan leáldozik, miközben a háború szólistái törnek utat maguknak.”
hanem olyan politikából, amely képes mindenki érdekeit szem előtt tartani, odafigyelve az emberekre, a szegényekre és a jövőre.
Az egyházfő Robert Schuman, az Európai Unió egyik alapítójának szavait idézve rámutatott: „A világbékét csak úgy lehet megőrizni, ha az azt fenyegető veszélyekkel arányban álló kreatív erőfeszítéseket teszünk. A jelenkor történelmi időszakában számtalan veszély leselkedik ránk, de vajon hol vannak a békét szolgáló kreatív erőfeszítések?” – tette fel a kérdést Ukrajnára utalva az egyházfő.
Ferenc pápa Budapesten találkozott Hilarion magyarországi orosz ortodox metropolitával, az oroszországi Kirill pátriárka jobbkezével. Hilarionról szólva Ferenc pápa kifejtette: nagyon tiszteli, intelligens embernek tartja őt, akivel lehet beszélgetni, és mindig is jó kapcsolatban voltak. Ezeket a kapcsolatokat szerinte fenn kell tartani, mert „ha ökumenizmusról beszélünk – ha tetszik, ha nem –, akkor mindenkivel kinyújtott kézzel kell beszélnünk, sőt el kell fogadnunk a kezüket”. Megjegyezte azt is, hogy Kirill pátriárkával a háború kezdete óta csak egyszer beszélt, de szorgalmazza a Jeruzsálembe tervezett, de a háború miatt elhalasztott találkozójuk megtartását.
A budapesti látogatás után kifejtett békemissziós tervekre hamar reagált az ukrajnai vezetés is.
amely az Oroszországgal fennálló konfliktus megoldását célozza.
„Zelenszkij elnök nem járult hozzá ilyen megbeszélésekhez Ukrajna nevében” – mondta a CNN-nek egy az elnöki hivatalhoz közel álló ukrán tisztviselő, akinek a kiléte nem ismert. „Ha megbeszélések zajlanak, azok a tudtunk és áldásunk nélkül zajlanak” – fogalmazott a forrás.
Az események azonban tovább zajlanak. Szerdán Ferenc pápa a Vatikánban fogadta az orosz ortodox egyház magas rangú főpapját: Antal metropolita részt vett Ferenc szerdai audienciáján a Szent Péter téren. Agy ikont ajándékozott a pápának, amelyet Ferenc megáldott. Ferenc az audiencián hét végi magyarországi látogatását is összegezte, és ismét felszólított a háború befejezésére.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán