Katona Dorka Rebeka írása
1920 – ez volt az az év, amikor Slachta Margitot a főváros I. kerületében nemzetgyűlési képviselővé választották, így ő lett az első női képviselő Magyarország történelmében. Egészen addig a parlamentben kizárólag férfiak vitatták meg a politikai kérdéseket és hoztak döntéseket. Nem volt jellemző eltérő gyakorlat a világ más országaiban sem; ám ahogyan az 1920-as évek elején egyre erősebben kezdte éreztetni hatását a női emancipáció, a nők politikai szerepvállalása is növekedésnek indult.
Már 1912-ben létrejött Angliában a Nők Társadalmi és Politikai Szövetsége, aminek aktív fellépése a világ és különösen Európa országaiban a női választójog bevezetését eredményezte. Utóbbit egyébként valamivel előbb, 1906-ban Franciaországban adták meg elsőként, s nem sokkal később, 1918-ban Magyarország, Oroszország és Lengyelország követte a példáját, míg Csehszlovákiában két évvel később jutottak a nők választójoghoz. 1946-ban Románia, Olaszország és Franciaország is beállt a sorba, az európai országok közül pedig legkésőbb Svájc adta meg a választási jogot a nőknek, 1971-ben.
Nőügyek fókuszban
Napjainkban a nők politikai jelenléte és helyzete egyre inkább tematizálja a közbeszédet, sőt sok helyen egyenesen a demokrácia deficitjeként emlegetik, ha a törvényhozásban nem képviseltetik magukat kellő arányszámban a nők. Hogy mi ez a kellő arányszám, azt értelemszerűen több tényező – például az adott ország kulturális hagyományai, az uralkodó politikai ideológia – is meghatározza; Afrika több országában például harminc százalékos női kvótát határoztak meg, ami garantálja a nők bekerülését a parlamentbe. Ruandában majdnem hatvan százalék körül mozog az arányuk, de Tanzániában, Burundiban, Szváziföldön és Burkina Fasóban is bevezették a kvótát, míg Kenyában, Marokkóban, Zimbabwéban és Mauritániában mandátumokat foglalnak le a nők számára. Az Európai Unió 27 országát megvizsgálva elmondható, hogy a 2010-es évekig folyamatos növekedés állt be a női képviselők arányát tekintve, s egy rövid visszaesést leszámítva azóta is emelkedésről lehet beszélni. Az európai parlamentek közül az északi országok járnak élen, köztük is Izland a maga 47,6%-os arányával, őket követik a nyugati és déli országok, míg a sort a volt keleti blokk országai zárják. Ugyanakkor a statisztikákból jól látszik, hogy hiába az egyre erősödő női jelenlét, azért még egyetlen nemzeti parlament sem tudja elmondani magáról, hogy a képviselők akár csak fele nő lenne.